Wiersze i obrazy

Wydawnictwo: Czytelnik
poezja
desaparecido

Zbiór 21. wierszy wydany w 1952 roku.
Zawiera wiersze:

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tivrusky | 2016-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Tadeusz Różewicz w „Wierszach i Obrazach” to poeta pokonany, przez świat przygnieciony. Z jaką goryczą, ironią mówi o sobie w „Poetyce”: Myślałem / że słowa są lekkie / jak puch i dalej, w kolejnym „Nie wierszu”: Słowa moje / którymi chciałem / malować ciepłe barwy świata / słowa moje obojętne. On wziął swoje gładkie słowa i chciał piękne rzeczy o pięknym świecie pisać, tymczasem już za chwilę, już za kilka linijek pisze o gwałconych w Korei dziewczynkach, o ofiarach reżimu, o przerażającym świecie. I jak on teraz z tymi swoimi słowami wygląda? Chyba doskonałą ma tego świadomość, w „Nie wiersz” wchodzi z pełnymi rezygnacji słowami: Nie piszę wierszy / garść słów obracam / z trudem / jak w żarnach. Dalej w „Przygodzie Don Kiszota z la Manczy” widzimy postać rojącą sobie rzeczy wielkie we własnej śmieszności i błazeństwie. MYŚLAŁEM, ŻE SŁOWA SĄ LEKKIE.

Poeta złamany, ale czy do reszty? Nie, jednak nie do reszty. Ciepło i dobro tak zdeptane przez ten świat, wszelakiego sortu...

desaparecido | 2013-05-16
Na półkach: * Polska, Poezja, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 maja 2013

Różewicz puszcza oko władzy PRL... Zaplątany w czerwony sztandar... Z miłością o partii, Kim Ir-Senie i Chińskiej Armii Ludowej...

Kalayit | 2015-10-27
bevis | 2015-07-18
Moriarty | 2015-07-18
Nyczu | 2016-12-21
blue_0409 | 2016-03-23
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?