Pogranicza. Stara Kiszewa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Małe Ojczyzny". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
kiszewa, kaszuby
literatura faktu
joly_fh

Pogranicza. Stara Kiszewa to książka pokazująca ciekawą i wielowymiarową historię Polaków i Niemców zamieszkujących tereny narodowościowego i etnokulturowego (kaszubsko-kociewskiego) pogranicza gminy Stara Kiszewa, która w XX wieku była rejonem zmieniającego się panowania niemieckiego i polskiego. W 2000 roku Ośrodek KARTA rozpoczął unikatowy w skali kraju projekt – prace dokumentujące...

W 2000 roku Ośrodek KARTA rozpoczął unikatowy w skali kraju projekt – prace dokumentujące historię wszystkich kilkunastu wsi gminy Stara Kiszewa. W trakcie badań terenowych redaktorzy i archiwiści Ośrodka odwiedzili nieomal każdy dom w gminie oraz skontaktowali się z byłymi mieszkańcami, którzy wyemigrowali do Niemiec. W ten sposób została zebrana cenna kolekcja zawierająca blisko 100 relacji dźwiękowych Polaków i Niemców (wywiady biograficzne metodą oral history), ponad 1200 fotografii, kroniki szkolne, wspomnienia i listy, prywatne dokumenty, wycinki prasowe. Książka Pogranicza. Stara Kiszewa pokazuje najciekawsze i najważniejsze z nich.

źródło opisu: Ośrodek Karta, 2013

źródło okładki: www.karta.org.pl