Pozostałości założeń dworskich województwa podkarpackiego

Wydawnictwo: Lygian
albumy
Sarmatax

Jest to kolorowa, 600 stronnicowa publikacja mająca w sobie coś z przewodnika i z albumu, w której zostało opisanych ponad 400 miejsc podworskich. Autor z wykształcenia inżynier, a z pasji badacz architektury rezydencjonalnej zwiedził i odkrył na nowo wszystkie te miejsca dokumentując je obfitym materiałem fotograficznym zawierającym prawie 2300 zdjęć. Fotografie ukazują stan obecny nie tylko...

Autor z wykształcenia inżynier, a z pasji badacz architektury rezydencjonalnej zwiedził i odkrył na nowo wszystkie te miejsca dokumentując je obfitym materiałem fotograficznym zawierającym prawie 2300 zdjęć. Fotografie ukazują stan obecny nie tylko zamków, pałaców lub dworów, ale również spichlerzy, stajni, rządcówek, oficyn, lamusów, pawilonów czy oranżerii. Można tu też zobaczyć pozostałości architektury ogrodowej, stawy, bramy, ogrodzenia, kaplice, dostępne szczegóły architektoniczne, fragmenty ceramiki, piwnice oraz zachowane geometryczne nasadzenia roślinne jak: aleje, szpalery czy pojedyncze okazy wyjątkowych drzew. Każde założenie dworskie charakteryzuje opis historii własności i historii zabudowy na przestrzeni wieków. Poza tym całość ilustrują miniatury portretów właścicieli.
Książkę uzupełniają opisy dojazdu, określenie zakresu dostępności poszczególnych miejsc, wstęp - dodatkowo w języku angielskim oraz ponad 70 końcowych stron indeksów i zestawień. Całość zdobi niecodzienna lustrzana twarda okładka z herbem województwa podkarpackiego i umieszczona na wyklejkach kolorowa mapa z wytyczonymi 18 trasami po najatrakcyjniejszych rezydencjach.

źródło opisu: Wydawnictwo LYGIAN - 2012

źródło okładki: www.lygian.pl