Moje powojenne łagry

Wydawnictwo: LTW
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
allison

"Moje powojenne łagry" to opowieść o losach dziewczyny, która została skazana za działalność w AK na Grodzieńszczyźnie na 20 lat łagrów. W kilku sowieckich obozach pracy - mieszkając w nieludzkich warunkach i pracując ponad siły - spędziła lata 1945-1956. Autorka wspomina wiele szczegółów z codziennego życia skazańców oraz momenty dla nich przełomowe, a także kreśli portrety współwięźniów i...

Autorka wspomina wiele szczegółów z codziennego życia skazańców oraz momenty dla nich przełomowe, a także kreśli portrety współwięźniów i sowieckich nadzorców.
W jej relacji nie brak także ciągu dalszego - powrotu do ojczyzny i organizowania "normalnego" życia, co okazało się trudniejszym zadaniem, niż można by się spodziewać.

źródło opisu: od wydawcy

źródło okładki: www.fabryka.pl

WiolkaS | 2014-01-10
Przeczytana: 2013 rok

Książkę czytałam około roku temu, więc moja opinia nie jest pisana "na świeżo". Postanowiłam jednak polecić tę książkę tym bardziej , że tak mało osób miało ją w ręku. To historia młodej dziewczyny skazanej na 20 lat łagrów.Dowiadujemy się jak wyglädało jej życie przez 11 lat, które spedziła w w tych strasznych miejscach. Wszechobecny głód, ciężka ponad siły praca. Można prześledzić w tej książce jak zmieniał się reżim panujący w obozach od 45 roku do 56.Główna bohaterka jest przykładem straconej młodości, kiedy wraca do kraju zdaje sobie sprawę co straciła.Przygląda się młodym ładnie ubranym dziewczynom i przypomina , że jej strój stanowiła przez 11 lat kufajka i buty z opon powiązane drutem.Najgorsze jednak to brak zrozumienia dla jej akcentu, była nie raz owocem drwin, a przecież za używanie j.polskiego groziła w łagrze śmierć.....przeczytajcie

3cJ | 2016-11-25
Ania Bigos | 2017-08-05