Sztuka pamięci

Tłumaczenie: Witold Radwański
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
joly_fh

Dzieje pamięci (mnemoniki) od starożytności greckiej po renesans. Analiza wpływów pamięci w dziedzinie filozofii, religii, malarstwa, architektury, teatru i innych.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: źródło własne

iffie | 2014-06-15

Ciekawa pozycja o charakterze naukowym. Dzięki niej można dowiedzieć się nieco o tym, jak zmieniało się pojmowanie pamięci na przestrzeni wieków, a także o mnemotechnikach, ich powiązaniach z takimi obszarami dawnych "nauk" jak alchemia, czy nawet pośrednio wnioskować dlaczego właściwie Giordano Bruno został spalony na stosie (!).
Osobiście potrzebowałam przeczytać, by móc napisać pracę o pamięci i jej przedstawieniach w literaturze (temat OLiJP).
Język nie jest pasjonujący, przyznam, że momentami brnie się przez kolejne kartki jak po grudzie, ale wcale nie oznacza to, że książka jest niegodna polecenia. Wręcz przeciwnie - każdy w pewien sposób zainteresowany pamięcią ludzką i czym ona jest powinien sięgnąć po tę (dość słabo dostępną) pozycję.

igni777 | 2018-02-26
Na półkach: 2018, Przeczytane