GROM. Siła i honor
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie- data wydania
- maj 2013 (data przybliżona)
- ISBN
- 9788308051382
- liczba stron
- 304
- słowa kluczowe
- wywiad, gen. Petelicki, GROM,
- kategoria
- literatura faktu
- język
- polski
- dodała
- Bożena
Namierzenie ministra spraw wewnętrznych nie wymagało szczególnych wysiłków. W wielkich oknach jego gabinetu wisiały klimatyzatory, jedyne w gmachu MSW przy ul. Rakowieckiej. Snajper strzelił z wieży kościoła znajdującego się tuż obok ministerstwa, mniej więcej sto metrów na północny wschód, przy ul. Puławskiej. — fragment książki Generał Petelicki zajmująco opowiada o ostatnich trzydziestu...
Generał Petelicki zajmująco opowiada o ostatnich trzydziestu latach swego życia: o tradycji rodzinnej i pracy w wywiadzie, a przede wszystkim o jednostce GROM i walce z terroryzmem. Szczegółowo przedstawia historię GROMU, ukazując żmudną drogę od rozkazu o utworzeniu jednostki do jej pierwszej akcji bojowej, następnie zaś do akcji kolejnych, o których opinia publiczna albo nie wie, albo też wie bardzo mało. Równie tajemnicze są szczegóły codziennego funkcjonowania jednostki specjalnej, a opowieści Sławomira Petelickiego sprawiają, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy.
źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl
źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl
„Rzeczą żołnierza jest stworzyć
dla ojczyzny piorun, który błyska,
a w razie potrzeby – uderzy”
Józef Piłsudski
Żyjemy w bezpiecznym świecie – mówimy nie wiedząc nawet, ile ludzi zaangażowanych jest w to, by ten nasz świat był bezpieczny. A terroryści? Terroryści są gdzieś tam, daleko. Na innym kontynencie, innej półkuli, w innym kraju.
O tym, że coś się dzieje, że złapano przestępcę zagrażającego bezpieczeństwu jakiegoś kraju, czy że odbito porwanych zakładników, dowiadujemy się zazwyczaj z mediów. Docierają do nas jedynie strzępki informacji, wszak wszystko jest tajne. Owiane tajemnicą. Nie od dziś wiadomo, że tajemnice fascynują, ciekawią. Dziś rąbka tajemnicy uchyla nam w rozmowie z Michałem Komarem, Sławomir Petelicki – założyciel i pomysłodawca Wojskowej Jednostki Specjalnej GROM.
Książka napisana jest w formie wywiadu-rzeki. Michał Komar pyta, generał Petelicki odpowiada. Ale żeby była jasność. Generał odpowiada jedynie na te pytanie, na które może. Nie dzieli się informacjami o tajnych akcjach, nie analizuje ich, ba on nawet nie potwierdza, że w ogóle się odbyły!
Dużo bardziej rozmowny jest w temacie ćwiczeń, wyszkolenia i uzbrojenia jednostki GROM. Nie szczędzi też gorzkich słów kolegom z wojska, czy politykom z którymi niejednokrotnie wchodził w spory. Z tego wywiadu wyłania się sylwetka człowieka niezłomnego, takiego który bez mrugnięcia okiem jest w stanie przebiec czterdzieści kilometrów by na koniec wziąć udział w akcji, na której podstawie, mógłby powstać niejeden kinowy hit.
Czytając ten wywiad odniosłam wrażenie, że Michał Komar rozmawia z niepoprawnym optymistą. Bo jak inaczej można by nazwać człowieka, który wierzy w sukces i powodzenie stworzenia jednostki od zadań specjalnych, mierząc się z co raz to nowymi przeciwnościami?
Opowieści generała są niesamowite. Tym bardziej, gdy uświadomimy sobie, że to o czym mówi jest prawdą, a nie wymysłem hollywodzkiego scenarzysty. Nie chcę zdradzać treści, książka jest zbyt fascynująca jako całość, by wyrywać z niej poszczególne historie/akapity i przedstawiać na blogu.
Co istotne, w książce znalazły się teksty, wycinki z gazet czy dokumenty, dzięki którym nawet nie do końca zorientowany w historii NATO czy historii Polski czytelnik, nie będzie miał problemów z pojęciem wydarzeń.
więcej recenzji:www.bookstastegood.com

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Rzęsy na opak
Świat widziany oczami dziecka. Nie jest to bajkowe życie, ale trudne w niezamożnej rodzinie. Dziewczynka ma doczynienia z różnymi mniej lub bardziej t...