Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 4. Morze, nasze Morze

Okładka książki Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 4. Morze, nasze Morze
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 4) reportaż
131 str. 2 godz. 11 min.
Kategoria:
reportaż
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 4)
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2013-03-28
Data 1. wyd. pol.:
2013-03-28
Liczba stron:
131
Czas czytania
2 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377695296
Tagi:
historia morze Polska Marynarka Wojenna Marynarka Handlowa Gdynia Wolne Miasto Gdańsk
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 0,0
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
377
314

Na półkach: , ,

Lubię czytać o związkach Polski z Bałtykiem i w ogóle morzem, więc ten tomik serii Dwudziestolecie międzywojenne jest mi dość bliski. I choć z reguły jestem do serii krytycznie nastawiony, tu akurat z wiele wytykać nie będę.
Książka ma logiczny układ. Autor zaczął od losów historycznych Gdańska, koncentrując się na okresie tuż po I wojnie światowej, by następnie przedstawić Wolne Miasto Gdańsk jako pozornie suwerenne, lecz związane z Niemcami (ludność, język, gospodarka), choć zależne też od Polski (polityka zagraniczna) państewko. Zwrócił uwagę na losy ludności polskiej, przybliżył także przyczyny i charakter konfliktów z II RP.
Kolejny watek tematyczny, to budowa portu gdyńskiego, a następnie rola tego ośrodka w skali państwa i gospodarki europejskiej. Przy okazji można też było przeczytać o ciemniejszej stronie tej inwestycji.
Następny poruszany temat to powstanie i rozwój polskiej floty wojennej. Autor dość solidnie przedstawił jej losy aż po wybuch II wojny światowej. Znacznie skromniej prezentuje się część poświęcona polskiej marynarce handlowej, choć liczebnie była oczywiście większa niż flota wojenna. Na plus trzeba tu jednak wspomnieć o transatlantykach jako wyjątkowych statkach pasażerskich.
Sporo miejsca zajęły autorowi wątki związane z żaglowcami. Przy tej okazji pojawiły się też sylwetki wybitnych kapitanów, jak np. Mariusz Zaruski.
W dalszej części Koper przedstawił kurorty i plażowanie w okresie międzywojennym nad Bałtykiem. Ciekawe to, chociaż przy tej objętości tomu chyba zbyt obszernie omówione.
jako morskie rytuały przedstawione zostały zaślubiny z morzem w 1920 r. i Dni Morza. Ostatnim wątkiem było przybliżenie działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz jej inicjatywy związane z migracją na inne kontynenty.
Całość jest napisana w przystępny sposób, w miarę sensownie ilustrowana zdjęciami (nie zawsze fotografia na stronie odpowiada tematyce tekstu). Większych błędów chyba nie ma, pomijając dziwny zapis w biogramie Grabskiego (s. 126), że kurs złotego, jako nowej waluty, "ustanowiono na poziomie dziewiętnastu groszy za jednego dolara". To byłaby niesamowicie mocna waluta, tyle, że kurs pierwotny wynosił 5,18 za jednego dolara (potem się wahał od ok. 10 do ponownie nieco ponad 5 zł za dolara).
Na ocenę książki ma jednak wpływ także to, czego nie ma. Nie ma rybaków i kutrów, nie ma portów rybackich, nie ma Kaszubów ciężko pracujących, ale i krzewiących swoją kulturę, nie ma (poza Gdynią) spraw gospodarczych. Szczególnie codzienność nadmorska, a więc połowy, praca w porcie, katastrofy zostały niesłusznie pominięte. I za to sporo muszę w ocenie odjąć. Ale przeczytać warto.

Lubię czytać o związkach Polski z Bałtykiem i w ogóle morzem, więc ten tomik serii Dwudziestolecie międzywojenne jest mi dość bliski. I choć z reguły jestem do serii krytycznie nastawiony, tu akurat z wiele wytykać nie będę.
Książka ma logiczny układ. Autor zaczął od losów historycznych Gdańska, koncentrując się na okresie tuż po I wojnie światowej, by następnie przedstawić...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    69
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    17
  • Historia
    4
  • 2021
    2
  • Międzywojnie
    2
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    2
  • Przeczytane 2015
    1
  • 2013
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwudziestolecie Międzywojenne. Tom 4. Morze, nasze Morze


Podobne książki

Przeczytaj także