Pitagoras i teoria strun

Wydawnictwo: Poligraf
matematyka, fizyka
popularnonaukowa
Pawlo

Z książką Pitagoras i teoria strun podążymy obrzeżami ścieżki wiedzy... Naszą wędrówkę rozpoczniemy poznawaniem najnowszych hipotez dotyczących budowy Wszechświata. Będziemy kierowali się w głąb historii, do skrywanych w mrokach przeszłości szczątków pitagorejskiej wiedzy. Od współczesnego świata maleńkich, drgających strun i superstrun wyjaśniających naturę cząstek elementarnych, do...

Z książką Pitagoras i teoria strun podążymy obrzeżami ścieżki wiedzy...
Naszą wędrówkę rozpoczniemy poznawaniem najnowszych hipotez dotyczących budowy Wszechświata. Będziemy kierowali się w głąb historii, do skrywanych w mrokach przeszłości szczątków pitagorejskiej wiedzy. Od współczesnego świata maleńkich, drgających strun i superstrun wyjaśniających naturę cząstek elementarnych, do pitagorejskiego świata „harmonii sfer”.
Od imponującego świata rewolucji technicznej, gigantycznych teleskopów, satelitów, do prostego piękna gwiaździstego nieba widzianego oczami starożytnych. Od współczesnych eksperymentów, przeprowadzanych w laboratoriach wyposażonych w najbardziej wymyślne urządzenia, do legendarnego doświadczenia Pitagorasa, przedstawianego współcześnie jako ciekawa i zabawna anegdota.
Poznamy dotąd niedostrzegane, proste i elementarne zależności matematyczne, które mogły zainspirować najwybitniejszych fizyków klasycznych: Keplera w odkrywaniu trzeciego prawa rządzącego ruchami planet i Newtona na drodze formułowania prawa powszechnego ciążenia.
Rozważymy możliwość matematycznego wyrażenia, poprzez proste figury geometryczne (trójkąt pitagorejski i torus), podstawowych zależności i praw fizycznych naszego Układu Słonecznego.
Odkryjemy również, jak głęboko myśl i filozofia pitagorejska tkwi we współczesnej teorii liczb zespolonych.

źródło opisu: http://wydawnictwopoligraf.pl/publikacje2.php?fid=289

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl/publikacje2.php?fid=289

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!