Sfery w przestrzeni, czyli tajemnice starożytnej astronomii

Wydawnictwo: Poligraf
ciekawostki
popularnonaukowa
Pawlo

Z książką Sfery w przestrzeni, czyli tajemnice starożytnej astronomii podążymy za kryształowymi kulami Eudoksosa, sferami Keplera, za rydwanami Heliosa, Selene i Eos w świat wspomnień legend i mitów... w niezbadany i tajemniczy świat starożytnej astronomii. Pitagoras i jego harmonia sfer jak busola wskazali nam kierunek: od czasów współczesnych, przez pozostałości myśli greckiej, do tajemnic starożytnego Egiptu, Babilonii i Izraela. Tam spojrzymy na piękno obelisków, kolumn i słupów przez pryzmat astronomii. Poznamy tajemnicę Hirama i jego kolumn. Patrząc w Oczy Horusa, odkryjemy istotę podziału koła na 360 części i doby na 86 400 sekund. Wspólnie z Thotem zagramy w warcaby z Księżycem, by poznać tajemnice roku księżycowego. Przetaczając sfery i okręgi, odsłonimy inne spojrzenie na nasz Układ Słoneczny i istniejące w nim zależności czasowo-przestrzenne. Obracając wskazówki na tarczy kątowo-zegarowej, poznamy tajemnicę tworzenia przez starożytnych wielkich cykli astronomicznych, tajemnicę reguły Titiusa-Bodego i Hermesa (Merkurego). Na nowo odkryjemy piękno elementarnej matematyki i geometrii.

źródło opisu: Wydawnictwo Poligraf, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwopoligraf.pl