Ekonomia wiedzy niedoskonałej

Imperfect Knowledge Economics. Exchange Rates and Risk
ekonomia
biznes, finanse
Wojciech

Ekonomia wiedzy niedoskonałej – to przełomowa książka, która dla istniejącej ortodoksji ekonomicznej jest czymś doprawdy niepokojącym. Anatole Kaletsky, „The Times” Ekonomia wiedzy niedoskonałej to próba przedefiniowania podstaw współczesnej ekonomii. Teoria ekonomii zabrnęła w ślepa uliczkę: chce zbudować dokładny model pozwalający na ścisłe przewidywania zachowań uczestników rynku. Frydman...

Anatole Kaletsky, „The Times”

Teoria ekonomii zabrnęła w ślepa uliczkę: chce zbudować dokładny model pozwalający na ścisłe przewidywania zachowań uczestników rynku. Frydman i Goldberg pokazują, że w świecie współczesnego kapitalizmu, w którym jednostki nagradzane są za zachowania innowacyjne – a więc nieprzewidywalne – taki model jest utopią. Skutkiem tej fundamentalnej słabości poznawczej są niepowodzenia w praktyce, odbijające się na życiu zwykłych ludzi.

Autorzy rozprawiają się z iluzją wiedzy absolutnej i proponują podejście dopuszczające możliwość nieprzewidywalnych zmian w strukturze zależności między zmiennymi. Otrzymują w ten sposób prognozy mniej ścisłe, ale za to bardziej wiarygodne.

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl