Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Hadney

Preferencje ładów normatywnych w postawach kobiet wobec wartości w Polsce na przełomie XX i XXI wieku Niniejszą rozprawę można czytać na trzech poziomach. Po pierwsze, jest to praca o współczesnym polskim społeczeństwie dotycząca przemian norm i wartości. Jej celem jest próba demaskowania oraz interpretacji niespójności czy wręcz sprzeczności... ...związanych z współwystępowaniem...

...związanych z współwystępowaniem zróżnicowanych tendencji społeczno-kulturowych, które w terminologii R. Ingleharta określić można mianem prematerialistycznych, materialistycznych i postmate-rialistycznych. Po drugie, jest to praca o kobietach. Całościowa charakterystyka kobiet pod względem postaw wobec wartości nie była do tej pory autonomicznym przedmiotem zainteresowania socjologii wartości ani studiów nad społeczno-kulturowymi problemami płci (genderstudies). Postawy kobiet wobec wartości badane były natomiast pośrednio i fragmentarycznie. Do napisania niniejszej pracy skłoniła mnie zatem potrzeba bezpośredniego, holistycznego ujęcia problematyki wartości uznawanych przez polskie kobiety. Po trzecie, celem niniejszej pracy jest poddanie metarefleksji procesu socjologicznego poznania wartości. Refleksja nad aksjologicznym wymiarem życia społecznego jest o tyle istotna, że doświadczamy obecnie nie tylko przemian systemów wartości i zmian sposobów ich rozumienia, ale też przekształceń ich regulacyjnej roli. Analiza powyższych zagadnień służy nakreśleniu możliwie szerokiego kontekstu społecznych doświadczeń współczesnych polskich kobiet.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-poznanskie.pl/