Spis imion prawosławnych w brzmieniu polskim i staro-cerkiewno słowiańskim

Wydawnictwo: Warszawska Metropolia Prawosławna
religia
Michał

Wydawnictwo Warszawskiej Metropolii Prawosławnej oddało do rąk czytelników publikację potrzebną i przydatną. Jest nią książeczka pt. „Spis imion prawosławnych w brzmieniu polskim i staro-cerkiewno słowiańskim”. Praca stanowi alfabetyczny wykaz kilkuset imion, które na chrzcie prawosławny kapłan może nadać chrzczonemu dziecku. Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się...

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej znajduje się wykaz imion w brzmieniu polskim z podaniem ich odpowiedników w języku staro-cerkiewno-słowiańskim oraz brzmienia w tym języku. Druga cześć to odpowiednio, również alfabetycznie ułożony, wykaz imion w języku staro-cerkiewno-słowiańskim z podaniem ich wymowy oraz polskiej wersji językowej. Każda z części podzielona została z kolei na dwa rozdziały, w każdym z których znajdują się imiona męskie bądź żeńskie. Wszystko to sprawia, iż poruszanie się po publikacji nie powinno sprawiać problemu.
Praca stanowi poprawioną i uzupełniona wersję podobnych wykazów, które ukazały się drukiem za czasów metropolity Dionizego (Waledyńskiego), a zatem jeszcze przed II wojną światową.
Adiustacją tekstu, jak zwykle w tego rodzaju wydaniach, zajmował się ks. prot. Stanisław (Eustachy) Strach.
Książeczka skierowana jest zarówno do samych duchownych prawosławnych, jak i przyszłych rodziców, którym powinna pomóc dobrać właściwe imię dla swojego dziecka. Z ciekawością powinni po nią również sięgnąć rodzice, którzy wybór imion dla dzieci mają już za sobą, jak też wszyscy zainteresowani imionami.
Jarosław Charkiewicz

źródło opisu: Warszawska Metropolia Prawosławna, 2011