Chiny. Powrót olbrzyma

China. Eine Weltmacht kehrt zurück
9788361203087
Chiny, historia Chin
historia

Chiny przez kilka tysiącleci swojej historii, potężne i niewzruszone, przekonane o własnej wyższości i doskonałości, sinizowały najeźdźców. Od obcych, których uważały za barbarzyńców, odgrodziły się, budując Wielki Mur od strony lądu i paląc swoją olbrzymią flotę, która od wieków panowała na oceanach. W poszukiwaniu harmonii stworzyły idealny system państwa i społeczeństwa, ale pacyfizm i niechęć do ewolucji ostatecznie przyczyniły się do ich klęski w starciu z Europą. Konrad Seitz przedstawia dzieje Chin i ich "cywilizację doskonałą", załamanie się konfucjańskiego świata w XIX wieku, trudne narodziny nowego chińskiego państwa po 1949 roku, tragiczne skutki wprowadzania komunizmu i gwałtowne przemiany ostatniego dwudziestolecia. Po latach upokorzeń, doznanych od bliskich i dalszych sąsiadów, okresie izolacji i dramatycznych eksperymentach na narodzie Komunistyczna Partia Chin postawiła na rozwój ekonomiczny i gospodarczy, odnosząc spektakularne sukcesy, czym wzbudziła powszechny podziw, ale i uzasadnione obawy. Niewykluczone, że za dwadzieścia lat Chiny uzyskają status supermocarstwa także pod względem politycznym i wojskowym. Czy powrócą do swych imperialnych tradycji? Czy Chiny będą dla świata hegemonem, czy partnerem? Jak będą chciały wpływać na losy globu?

źródło opisu: Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 2008

źródło okładki: http://www.dialog.edu.com.pl

Anunu | 2019-03-09
Na półkach: Przeczytane, Geografia, 2019
Przeczytana: 09 marca 2019

Dobrze jest dowiedzieć się tylu rzeczy o Chinach, pozwala to przełamać pewne schematy myślenia. Książka dla tych, którzy lubią historię i ekonomię, generalnie dość dobrze się czyta, poza momentami występującą achronologią treść jest sensownie uporządkowana i autor kładzie nacisk na momenty przełomowe.

SlawekAUO | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Polecam jako przyzwoity zarys historii obcego nam kraju. Część do wojen opiumowych jest dość lakoniczna, ale uznaję to za zaletę książki. Sprawnie opisano upadek dynastii mandżurskiej, walkę o władzę do powstania ChRL. Niestety rozdziały opisujące trzy pierwsze pokolenia przywódców KPCh są rozwlekłe i pełne powtórzeń. Nie mogłem pozbyć się wrażenia częstego w przypadku autorów niemieckich sztucznego przedłużania książki i powtarzania po kilka razy tych samych informacji. Na deser czytelnik otrzymuje bardzo dobry fragment dotyczący aktualnego (wg. stanu na 2002 rok) opisu sytuacji Chin oraz szans i zagrożeń, które mogą Chiny tworzyć dla innych. Szczególną uwagę autor zwrócił w tym przypadku na sytuację USA, Niemiec i państw Azji Wschodniej. Jeśli ktoś nie ma czasu to powinien przeczytać przynajmniej końcówkę, ponieważ przedstawione prognozy sprawdziły się niemal w 100%.