Indie: zarys historii

Histoire de l'Inde
9788361203841
historia
Elaine

Książka jest syntetycznym, profesjonalnym i zarazem bardzo przystępnym opracowaniem historii Indii. Na zaledwie 140 stronach Michel Boivin zawarł opis bez mała pięciu tysięcy lat dziejów Indii, od czasów przedhistorycznych aż po pierwsze lata obecnego stulecia. Autor dzieli te dzieje na cztery wielkie okresy: Indie starożytne, Indie muzułmańskie, okres Imperium Brytyjskiego oraz Indie niepodległe. Kończące książkę przesłanie nawiązuje do słów indyjskiego historyka Ravindera Kumara, że Indie są w trakcie tworzenia nie państwa-narodu, lecz państwa-cywilizacji i że starają się uwzględnić różnorodność zamieszkującej je ludności przy zachowaniu zasad demokracji. Autor wierzy, że sięgając do dziedzictwa historycznego Indie sprostają temu wyzwaniu.

źródło opisu: okładka

Tamanna | 2014-02-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 16 maja 2012

Szukanie wiedzy na temat historii Indii zaczęłam od Bashama - pierwsza książka w mojej indyjskiej bibliotece – potem "Pawi tron" Hansena o Mogołach, oczywiście "Historia Indii" Kieniewicza, ale i z allegro "Dzieje Indii" Panikkara. Z czasem do tych książek doszły "Odkrycie Indii" Nehru – gorąco polecam – niedawno "Nowa historia Indii" Wolperta. Najnowszą historię poznaję w "Od Curzona do Nehru i później" (Durga Das) i w "India After Gandhi" (Ramachandra Guha). Ostatnio przybyła mi niemiecka wersja dziejów Indii Hermana Kulke i Dietmara Rothermunda. Wciąż to czytam i czytam. Wracając. Nie doczytując. Próbując zapamiętać. Zapominając.

Tę historię, wydaną przez lubiane przeze mnie akademickie wydanie DIALOG, polecam komuś, kto chciałby szybko przebiec przez dzieje Indii. Zaledwie sto dwadzieścia siedem stron, a na nich kilka tysięcy lat historii Indii. To oczywiście ogromny skrót francuskiego historyka Michela Boivina, pracującego w Centrum Badań nad Indiami i Południową Azją....

Ta książka jest maksymalnym skrótem dziejów cywilizacji indyjskiej od jej początków aż po koniec XX stulecia. Zwięzłość Autora jest zgoła niesamowita, bo ujęcie takiej masy zagadnień na około 120 stronach robi wrażenie. Materiał podzielony jest na cztery części: Indie starożytne, Indie muzułmańskie, Rządy kolonialne, Indie współczesne. Daje się zauważyć zdecydowanie większa szczegółowość ostatniego rozdziału. Wadą książki są nieczytelne mapy. Poza tym mamy tu najważniejsze informacje, daty i postacie, wszystko przystępnie sformułowane. Książka dobra na początek.

ceasar_ioannes | 2016-06-29
Karl | 2016-05-31