8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia, droga krzyżowa, modlitwa
religia
Marta

Pomysł, aby w ten sposób przejść drogę krzyżową, zrodził się w Krakowie, w Wielkim Poście 2008 roku. Zauważyliśmy, że nabożeństwo to odchodzi od przestrzeni, miejsca i czasu Chrystusa, stając się formą coraz bardziej abstrakcyjną. Pragnęliśmy zatem powrócić do źródła: misterium Jego męki i zmartwychwstania, do konkretnego czasu i właściwej przestrzeni. Urealnić misterium pomógł nam przedmiot...

Urealnić misterium pomógł nam przedmiot – z pozoru niemy świadek zdarzenia. Skoro Bóg wcielił się i przeszedł drogę krzyżową, to Jego przejście realnie musiało dotknąć całej naszej rzeczywistości: kamienia, drewnianej belki, gwoździa, tkaniny. Misterium męki i śmierci Jezusa Chrystusa – tę tajemnicę chcieliśmy przybliżyć.

źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/opis,1067,Droga_krzyzowa.html#.US4wwKyrgUC

8 (16 ocen i opinii)
W cieniu prawa
Remigiusz Mróz

6,55 (38 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,67 (9 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marta | 2013-03-29
Na półkach: 2013, Przeczytane, My Precious!
Przeczytana: 27 lutego 2013

W Wielkim Poście w każdym kościele odbywają się nabożeństwa drogi krzyżowej. Rozważania towarzyszące drodze na Golgotę są z roku na rok niemalże takie same. Żadnego powiewu świeżości. Pokutno-przepraszający ton tych refleksji męczy zamiast poruszać. Dlatego też z ciekawością sięgnęłam po niewielką książeczkę „Droga krzyżowa”, w której rozważaniom autorstwa braci dominikanów i Anny Pajda towarzyszą obrazy, a raczej fragmenty obrazów średniowiecznych malarzy. Te kilkuzdaniowe refleksje mają zdecydowanie liryczny ton. Rozsypane monety na stole, drabina, buty są tylko pretekstem do ukazania misterium męki i śmierci Chrystusa. Liczy się realny detal, przedmiot, który istniał wtedy i był niemym świadkiem wszystkich wydarzeń.
Rozważania autorów i ich poetycki charakter poruszyły mnie do głębi. Dokładnie tego szukałam! Sięgam po te książeczkę co jakiś czas i nadal mnie zadziwia. Zachwycona tomikiem namówiłam mamę do przeczytania. Rodzicielka uznała, że teksty do niej nie przemawiają i są...

Marzena | 2014-03-07
czytelnik | 2014-02-08