Zgłosuj na książki roku 2017

Książki. Magazyn do czytania, nr 1 (8) / marzec 2013

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książki. Magazyn do czytania". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
20833881
czasopisma literackie
czasopisma
Miśka

Spis treści najnowszego numeru "Książek. Magazyn do Czytania" - w sprzedaży od 26 lutego *Chcecie love story? No to ją macie Nieposażna panna, szlachetny kawaler, zaloty, małżeństwo, i kropka. Tak wyobrażała to sobie Jane Austen. Ale jak pisać o miłości w czasach równouprawnienia, intercyzy, rozwodów i wspólnej opieki nad dziećmi? On wie i potrafi. *Rozmowa Wojciecha Orlińskiego z Jeffreyem...

*Chcecie love story? No to ją macie

*Rozmowa Wojciecha Orlińskiego z Jeffreyem Eugenidesem, którego "Intryga małżeńska" właśnie ukazuje się w Polsce

*Wiele demonów Pilcha
W połowie minionego wieku na siglańskiej poczcie pracował listonosz Fryderyk Moitschek, który znał sekret ludzkiego życia - tak zaczyna się nowa powieść Jerzego Pilcha. Pierwszy fragment tylko u nas

*Rylski w drodze do Saluzzo
Opel kadet, szofer, dwaj Jugole, jeden automat i szparagi. To musi się źle skończyć. Fragment nowej powieści Eustachego Rylskiego tylko u nas

*Plotki z wyższej półki
Stephen King źle życzy strzelcom, Holland bierze na warsztat Tokarczuk, nie tylko Polacy ekshumują

*Radość zdarza się sześć razy
Ekstaza na parkiecie w londyńskim klubie, pływanie w górskim jeziorze w Walii, nocna ucieczka z muzeum. Co jeszcze przydarzyło się Zadie Smith?

*Z lotu Szczygła
Znów ląduje helikopterem na dachu wieżowca Polsatu i idzie wprost w publiczność. Witają go, jakby był Krystyną Loską. Mariusz Szczygieł wraca do przeszłości

*Jak Obama stał się trochę zły
Nawet jego sympatycy zachodzą w głowę, dlaczego pokojowy noblista realizuje program pozasądowych egzekucji i decyduje o życiu i śmierci niewinnych. O ciemnym obliczu amerykańskiej Realpolitik pisze z Waszyngtonu Mariusz Zawadzki

*Zrozumieć niedźwiedzia
Dlaczego rosyjski pilot, pikując ku pewnej katastrofie, nie wzywa Boga, tylko szydzi z własnej nieudolności? - zastanawia się Wacław Radziwinowicz

*Strzeż się tajemniczej wyspy
Australijską korespondentkę straszyli śmiercią, angielskiego dziennikarza deportowali. Potomkowie buntowników z "Bounty" nie lubią ciekawskich. Z wyjątkiem Macieja Wasielewskiego

*Ktoś więcej niż człowiek...
...bo glamowy kosmita, rockandrollowy straceniec i naczelny dandys popkultury. Twarze Davida Bowiego policzył Robert Sankowski

*Dynastia made in Germany
"Krupp" rymuje się z "trup". Nieprzypadkowo. Bulwersującą sagę rodu niemieckich przemysłowców spisuje Janusz Rudnicki

*Bitka po wypitce
Majakowski i Pasternak, Miłosz i Świetlicki, Rimbaud i Verlaine na bakier z etykietą. O sporach wielkich pisarzy pisze Marcin Sendecki

*Jak kobiety zmądrzały
Historia ich walki o równouprawnienie to historia walki o prawo do czytania książek. Ale na każdej wojnie zdarzają się niewinne ofiary - ubolewa Miłada Jędrysik

*Krall: 14 książek, i basta
Nie myślę, że życie zamierza się do mnie jeszcze zgłaszać. Przeciwnie. Mówi, że dość już, Haniu, się naniewiedziałaś, dość już ci się nazdawało. Dość, Haniu. Rozmowa Doroty Wodeckiej z Hanną Krall

*Nie pożądaj!
Średniowieczna wersja kalendarzyka małżeńskiego: zero seksu w pierwsze trzy dni po ślubie, środy, piątki, soboty, niedziele i w blisko setkę świąt kościelnych. To, że mimo kilku tysięcy lat walki z rozpustą ludzkość nie wyginęła, zakrawa na cud - twierdzi Milena Rachid Chehab

*Gejsza umiera 600 razy
Skorygował kształt powiek, zawsze nosił ciemne okulary. Częstował kobiety winem, nieprzytomne rozbierał i gwałcił. Znaleziono u niego kilkaset kaset. Kilkaset gwałtów - Joanna Bator o mordercy z Tokio

*Jaka piękna katastrofa
Walące się mosty, wybuchające promy, spadające samoloty. To będzie się nadal zdarzać. I bardzo dobrze. Dlaczego potrzebujemy katastrof - wyjaśnia Piotr Cieśliński

*Twój ulubiony katotalib
Szymon Hołownia wręcza wszystkim pięknie opakowany prezent. Ale po rozpakowaniu okazuje się, że w środku znajduje się produkt niezmieniony od 2 tys. lat. Portret naczelnego popewangelizatora III RP kreśli Grzegorz Wysocki

*Premiery na wiosnę
Coetzeego, Bargielską, Janion i cztery inne książki, które w najbliższych miesiącach trzeba kupić i przeczytać, poleca Juliusz Kurkiewicz

*50 książek, które czyta świat
Najważniejsze nowości z Europy Zachodniej, Rosji i obu Ameryk

*Książeczki i plac zabaw
Uciekinier z fermy w szponach zwierzęcych kanibali. Sam zdecydujesz, czy uda się go ocalić, pisząc własne zakończenie bajki Magdaleny Tulli. Plus zabawy literackie Probierczyka

*Co pan teraz czyta?

• Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu
  • Idealna dziewczyna
  • Bad Boy's Girl
  • Na skraju załamania
  • To nie jest twoje dziecko
  • Dwa dni w maju
  • Drugi krąg
  • Ostatni raz, gdy rozmawialiśmy
  • Klan Kossaków
  • Naznaczeni błękitem
  • Mroczny Układ
  • Córka głosu. Księga życia Hili Campos
  • Gdzie niebo mieni się czerwienią
  • Slammed

6,1 (96 ocen i opinii)
Na skraju załamania
B. A. Paris

7,58 (243 ocen i opinii)
To nie jest twoje dziecko
Małgorzata Falkowska

8,71 (7 ocen i opinii)
Córka głosu. Księga życia Hili Campos
Agnieszka Wojdowicz

8 (3 ocen i opinii)
Gdzie niebo mieni się czerwienią
Lisa Lueddecke

6,65 (17 ocen i opinii)
Slammed
Colleen Hoover

8,03 (4088 ocen i opinii)
Joanna | 2013-06-19
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Bardzo ciekawy numer magazynu do czytania będącego przewodnikiem po trendach literackich najbardziej poczytnych pisarzy . W numerze zainteresowała mnie rozmowa z Joanną Bator, która podczas swego pierwszego pobytu w Japonii w 2001 roku poznała z informacji medialnych wstrząsającą historię niezwykle brutalnego mordercy Joji Obary, który na swe ofiary wybierał cudzoziemki, brzydkie, otyłe Japonki. Po podaniu zatrutego wina, czasem chloroformu mordował i kawałkował zwłoki. Swoje poczynania filmował a niemal całe swoje życie poświęcił na zacieraniu śladów morderstw. Liczebnie ofiar było niewyobrażalnie dużo. Autorka tekstu poddaje analizie życiorys i zachowanie psychopaty, który po uchwyceniu do końca nie przyznawał się do winy. Zadaje pytanie czy morderca to jeszcze człowiek? czy ofiara systemu przemocy uwarunkowanej historią kraju . Pisarka proponuje spojrzeć na zjawisko trochę z dystansu – globalnie jako ogniwo łańcucha przemocy istniejące na całym świecie , aktów przemocy wobec...

allison | 2013-05-13
Przeczytana: 10 maja 2013

Prawie wszystkie teksty przeczytałam za zaciekawieniem, jednak numerem jeden jest dla mnie rozmowa z mistrzynią polskiego reportażu literackiego, Hanną Krall. Moim zdaniem, to ona powinna stać się twarzą numeru, gdyż esej Zadie Smith, owszem, jest interesujący, ale na kolana nie rzuca.

Wysoko oceniam również wywiad z Ryszardem Krynickim, który dowcipnie, ale i refleksyjnie mówi o poezji, wpływie literatury na swoje życie, potrzebie czytania książek oraz wyższości papierowych wydań nad elektronicznymi formami. Sporo tu ważnych i niebanalnych zdań na temat wartości etycznych i odwołań do Biblii.

Na pewno warto też przeczytać felieton Mariusza Szczygła na temat popularności pisarza i stosunku ludzi do celebrytów (scena z bankietu to celna charakterystyka polskich karierowiczów - ignorantów).

Bardzo zainteresowały mnie fragmenty nowych książek Jerzego Pilcha i Magdaleny Tulli - narobiły mi apetytu na całość i już nie mogę się doczekać chwili, gdy się do nich dorwę:)

Mniej...

książek: 1978
kryptonite | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Trudno mi jednoznacznie wskazać najlepszy tekst w tym numerze. Każdy z nich ma coś w sobie, że nawet mimo nieciekawej według mnie tematyki chłonęłam. Jak zwykle prym wiedzie felieton Mariusza Szczygła, poza nim polecam artykuł dotyczący czytania u kobiet oraz wywiad z Jeffreyem Eugenidesem.

fulmir | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Numer ciekawy, jak zwykle nie zawiedli mnie Janusz Rudnicki i Mariusz Szczygieł. Przybliżenie sylwetki Dawida Bowiego również wydało mi się interesujące. Szymon Hołownia wzbudził moją sympatię jednak dopiero po przeczytaniu artykułu. Dzień z życia Obamy nie mógł nie zaciekawić.
Podsumowując jest dużo dobrych tekstów jednakże tym razem żaden nie utkwił mi w pamięci.

Basia | 2013-05-16

Szczygieł jest świetny! Odkrywam go na nowo!

Ksiądz Pistolet | 2017-01-14
Przeczytana: kwiecień 2013