Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
7 (30 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Cours de philosophie en six heures eu quart
Filozofia, literatura
filozofia i etyka
Adrian Tync

Wykłady Gombrowicza dla żony i Dominika de Roux, wygłoszone w domu pisarza na dwa miesiące przed śmiercią.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie 2006

Adrian Tync | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Mało znane dziełko "Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans" to zapisy domowych wykładów udzielonych przez Gombrowicza jego żonie i Dominikowi de Roux, przetłumaczone przez Ireneusza Kanię. Zostały one spisane przez słuchaczy - stanowią cykl spotkań poświęcony nowoczesnej myśli filozoficznej. Autor "Ferdydurke" prowadzi nas po tropach filozofii mi.in. Kartezjusza, Kanta, Hegla, Schopenchauera, Nietzchego, poprzez Kierkegaarda i Marksa aż po strukturalizm. Niestety, na strukuralizmie wykłady się urywają w pół zdania.
Jednak to, co otrzymujemy, jest wartościowe z co najmniej dwóch powodów: dostajemy niezwykle skondensowany przegląd kilkuset lat myśli europejskiej w postaci bardzo przejrzystego wywodu oraz poznajemy, czym dla pisarza była filozofia, co sądził o poszególnych teoriach, jak się zapatrywał na wzajemne relacje między poszczególnymi teoriami.
Książeczka jest napisana bardzo prosto i logicznie - wszystko jest oparte na wynikaniu, Gombrowicz zaprowadza niemal idealny...

Shino11 | 2015-01-27

Gombrowicz spieszył się, by zostawić po sobie jak najwięcej myśli swoich, przekonań, poglądów, których był świadom, że są warte przechowania w czasie.
Choć i tak uważam, że mógł napisać więcej, dłużej żyć, dłużej dzielić się swoimi przemyśleniami. Jak na długość życia nie miał wpływu , tak na ilość napisanych tekstów miał, nawet jeśli jakość stuprocentowo przebija znaczenie ilości, to skłonna jestem wierzyć, że Witold Gombrowicz mógł pozostawić więcej.
Choć książka jest krótka, nacieszyłam się nią. Konkretnie napisana, streszczająca nurty kilku filozofów, którym Gombrowicz wytyka wady i zalety, z czym się zgadza, z czym nie.
Sama w sobie jest źródłem treściwej wiedzy i jako źródło zachęca do sięgnięcia po wymienione w niej dzieła filozofów, by rozwinąć i swoje poglądy.

Michał Sobociński | 2014-05-28

Upierdliwa maniera publikowania wszystkich świstków jakie po autorze znajdzie małżonka nieco boli. Wolałbym już sam wykład

Svengali | 2017-11-06
Przeczytana: listopad 2017