Kruk

Wydawnictwo: Galeria Książki
The Crow: The Third Book of Pellinor
fantasy, magia, Pellinor
Poczytajka

Hem jest sierotą i żyje w ciągłym zagrożeniu, dopóki nie spotyka Maerad, która okazuje się jego utraconą przed laty siostrą. Dziewczyna ma jednak do wypełnienia własne przeznaczenie. Hem trafia do złotego miasta Turbanska, gdzie poznaje nauki bardów i zaprzyjaźnia się z tajemniczym białym krukiem. Kiedy miasto atakują armie Mroku, chłopak wraz ze swym opiekunem Salimanem i Zeliką uciekają, by dołączyć do walczących z najeźdźcą. To wówczas nawiedza go wizja, z której dowiaduje się, że on także ma do odegrania rolę w powierzonej Maerad misji rozwiązania zagadki Drzewnej Pieśni.
Alison Croggon, rozwijając w Kruku historię opowiedzianą w Darze i Zagadce, tworzy zdumiewający swym pięknem świat, na który pada złowieszczy cień ciemności. Świat, w którym Maerad i Hem muszą przygotować się do stoczenia ostatecznej bitwy w obronie Światła.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: strona wydawcy

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 297

Wojna Mroku

Powieść „Kruk” jest trzecią częścią Ksiąg Pellinoru, które to Alison Croggon zwinnie przetłumaczyła z annaryjskiego tekstu Naraudh Lar-Chanë co znaczy - Zagadka Drzewnej Pieśni. W poprzedniej części akcja koncentrowała się na dokonaniach Maread, a trzecia księga prowadzi czytelnika przez wielkie miasta i wilgotne jaskinie z Hemem, bratem Maread i jego białym krukiem.

W annaryjskiej powieści widoczne jest rozróżnienie między światłem a ciemnością. Ta odwieczna zasada kontrastu buduje całe spektrum działań i zależności. Myśl, że „światło” można potraktować jako kwintesencję bóstwa nasuwa się samo. Jednak bohaterowie powieści o pomoc nie zwracają się do „światła” ale do bardów, czyli osób obdarzonych mądrością i magią, którzy w odróżnieniu od zwykłych ludzi, potrafią żyć kilka wieków.

Więc z jednej strony jest to opowieść o walce światłości z mrokiem, o walce dobra ze złem, a z drugiej to historia małego Hema. Ten annaryjski bohater, jest dwunastoletnim chłopcem posiadającym „Mowę” czyli zdolność porozumiewania się z ptakami. Hem podróżuje razem z Zeliką i swoim opiekunem Salimanem. Podróż do miasta Turbansk staje się zaledwie początkiem akcji. Jest to historia drogi w czasie której dzieci, muszą nagle stać się dorosłe.

Książka odkrywa przed czytelnikiem filozofię mroku, która chce zawładnąć światłem. Na czele armii stoi Bezimienny – potężny mag, który wśród swoich żołnierzy ma również wielkie armie dzieci. Wojna, która rozpoczyna się na kartach tej Księgi, zdaje się być magią, „czarną chmurą”, która ogarnia cały świat, wsiąkając w ziemię i  wprowadzając tym samym w stan choroby zarówno świat natury na czele z tajemniczym Ehlidu - człowiekiem drzewem, jak i całą ludzkość. W powieści buduje się obraz beznadziejności i rozpaczy, ciemnych jaskiń, które stają się jedyną możliwością schronienia przed napełnionymi „czarną magią” potworami, które być może były kiedyś ludźmi.

Hem i jego siostra Maread stają się wybrańcami od których zależeć mają losy świata, a wszystko dzięki tajemniczej drzewnej pieśni. W powieści maluje się niezwykła filozofia na czele ze światłem czyli dobrem i zależnością od natury. Bardowie i zwykli ludzie zdają się być ściśle powiązani z ziemią, na której żyją i nieustannie dążą do równowagi, bo tylko ona jest wstanie zapewnić spokój. Należy zwrócić tu uwagę na niezwykłą więź między Hemem a białym krukiem. Od pierwszego spotkania są z sobą silnie połączeni, nasuwa się tutaj pullmanowski porządek, z trylogii „Mroczne materie” w których człowiek związany jest ze swoim zwierzęciem tzw. Dajmonem, jedną duszą.

Umieszczanie dziecięcych bohaterów w powieściach, jest bardzo częstym posunięciem w literaturze, równie często to właśnie na tych dzieciach spoczywa ciężar uratowania świata. Podobnie dzieje się chociażby w wspomnianych już wcześniej „Mrocznych Materiach” Philipa Pullmana czy też w serii przygód o „Oksie Pollock” Anne Plichoty i Cendrine’y Wolf.

Książka pełna jest skrajnych emocji, od scen bardzo humorystycznych, do pełnych rozpaczy i zatracenia. To momentami bardzo mroczna i smutna historia, w której przez chwilę zdaje się nie być już nadziei na wyzwolenie. W wielu momentach pojawia się odczucie, że mali bohaterowie Hem i Zelika są dorosłymi i dojrzałymi ludźmi, a nie dwunastoletnimi dziećmi. Wiek zatraca się tutaj, przestaje być ważny, żeby za chwilę stać się najistotniejszym faktem.

Opowieść, jednak się nie kończy, zaprasza czytelnika na dalszą wyprawę, jednak już z zupełnie innym Hemem i inną świadomością. To wojenna powieść, w której chociaż akcja nie ma w sobie zbyt wiele dynamizmu, to jednak niezwykle wciąga w ten momentami baśniowy świat run, potworów, magii i wielkich jaskiń. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Grzegorz Śmiałek