Historia polityczna Polski 1914 - 1939

Wydawnictwo: Inicjatywa Wydawnicza Ad Astra
historia Polski
historia
Aluś

Obraz politycznej historii Polski w latach 1914-1939. Zawartość: Czy będzie państwo polskie? Czy będzie Polska niepodległa i zjednoczona (1916-1918)? Wskrzeszenie państwa; Walka o granice - orężna i dyplomatyczna; Polska w nowych granicach; "Sejmowładztwo"; Demokracja parlamentarna 1922 - 1923; Rząd Władysława Grabskiego; Przewrót majowy; Sejm Daszyńskiego; Sejm "brzeski"; Sanacja w rzeczywistości; Polityka zagraniczna. Śmierć marszałka; Spadkobiercy; Ku katastrofie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Spacerolog | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Synteza ujęta w bardziej literacką i subiektywną w niż ścisłą i bezstronną formę opowieści o dochodzeniu do niepodległości oraz używaniu tejże wpierw przez sejmokratów, a następnie przez Piłsudskiego i sierot po nim pozostałych.
Spojrzenie na bieg spraw wyraźnie z pozycji programu narodowo-demokratycznego. Stąd bijąca w oczy czytelnika awersja do "piłsudczyzny". Zarazem jednak, jest w tym dziele zawarta spora ilość gorzkich słów pod adresem stronnictwa, którego patronem był Roman Dmowski. Szczególnie mocno podkreśla autor faktyczne odejście od programu narodowej demokracji w punktach podkreślających samoorganizację i uświadomienie obywatelskie, jakbyśmy dziś powiedzieli, mas zamieszkujących tereny przypadłe II Rzeczypospolitej. Władysław Konopczyński co najmniej sceptycznie podchodził do działalności ruchu narodowo-radykalnego, krytykując płytkość jego programu, który poza słabymi próbami tworzenia i wspierania handlu rdzennie polskiego, a całą resztę "programu...

Edyta | 2017-12-11
Dawid | 2017-08-06