Historia polityczna Polski 1914 - 1939

Okładka książki Historia polityczna Polski 1914 - 1939 Władysław Konopczyński
Okładka książki Historia polityczna Polski 1914 - 1939
Władysław Konopczyński Wydawnictwo: Inicjatywa Wydawnicza Ad Astra historia
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Inicjatywa Wydawnicza Ad Astra
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
8390168448
Tagi:
historia Polski
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
37
26

Na półkach:

Syntetyczny wykład historii politycznej II RP napisany przez historyka, ale też świadka i uczestnika. Jest to książka pisana przez "starego" endeka (nie mylić z młodymi radykałami) w duchu krytycznym wobec sanacji. Lektura zachęca do zastanawienia się nad tymi wszystkimi pomnikami Piłsudskiego, które stoją w całej Polsce. Antydemokratyczna dyktatura wojskowa o raczej ciężkim reżimie zwłaszcza wobec bohaterów-konkurentów: Witosa, Korfantego itd. Dziś zapomniani, choć ówcześnie nie mniej istotni, co jest swoistym zwycięstwem sanacji po latach.

Książka me też ten plus że uczciwe opisuje okres polski demokratycznej przed majem 1926, wspomina takich ludzi jak bracia Grabscy, Konstanty Skirmunt czy Aleksander Skrzyński o których słyszeli juz chyba tyko pasjonaci, a nie boję się zaryzykować tezy że lepiej przygotowaliby Polskę do II wojny światowej niż sanacja (np. kwestia Czechosłowacji).

Syntetyczny wykład historii politycznej II RP napisany przez historyka, ale też świadka i uczestnika. Jest to książka pisana przez "starego" endeka (nie mylić z młodymi radykałami) w duchu krytycznym wobec sanacji. Lektura zachęca do zastanawienia się nad tymi wszystkimi pomnikami Piłsudskiego, które stoją w całej Polsce. Antydemokratyczna dyktatura wojskowa o raczej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
739
64

Na półkach: ,

Synteza ujęta w bardziej literacką i subiektywną w niż ścisłą i bezstronną formę opowieści o dochodzeniu do niepodległości oraz używaniu tejże wpierw przez sejmokratów, a następnie przez Piłsudskiego i sierot po nim pozostałych.
Spojrzenie na bieg spraw wyraźnie z pozycji programu narodowo-demokratycznego. Stąd bijąca w oczy czytelnika awersja do "piłsudczyzny". Zarazem jednak, jest w tym dziele zawarta spora ilość gorzkich słów pod adresem stronnictwa, którego patronem był Roman Dmowski. Szczególnie mocno podkreśla autor faktyczne odejście od programu narodowej demokracji w punktach podkreślających samoorganizację i uświadomienie obywatelskie, jakbyśmy dziś powiedzieli, mas zamieszkujących tereny przypadłe II Rzeczypospolitej. Władysław Konopczyński co najmniej sceptycznie podchodził do działalności ruchu narodowo-radykalnego, krytykując płytkość jego programu, który poza słabymi próbami tworzenia i wspierania handlu rdzennie polskiego, a całą resztę "programu politycznego" zapełniając treścią antysemicką.
Jako dwie decydujące o tak łatwym załamaniu się państwa polskiego u progu II wojny światowej wskazany jest brak konsensusu partii (do maja 1926 r.) i środowiska sanacyjnego (po maju 1926 r.) w kwestiach gospodarki i równowagi budżetowej oraz zaniedbanie sprawy unowocześnienia armii, za którą w pełni, w ocenie Konopczyńskiego, odpowiada Józef Piłsudski.
Dyskusyjna moim zdaniem krytyka polityki zagranicznej prowadzonej po zamachu majowym. Dla Konopczyńskiego polityka stabilizacji stosunków z Niemcami, szczególnie od 1933 roku jest pasmem nieporozumień i błędów. W tym punkcie uważam, że autor jest wyraźnie w błędzie, choć należy pamiętać, że kwestia dyplomacji polskiej lat trzydziestych XX w. jest do dziś tematem polemik, wręcz publicystycznych kampanii kampanii nienawiści niezależnie od barw partyjnych czy światopoglądów.
Podsumowując, jeśli zdystansujemy od fragmentów zrzucających winę za bieg zdarzeń na "masonerię" i "żydostwo" (wbrew pozorom rzadkich) mamy do czynienia dobrą pozycją, której spojrzenie na te lata, skażone z pewnością doświadczeniami autora, który sam działał jako poseł Sejmu II RP, z pewnością wzbogaci wiedzę o tym okresie.

Synteza ujęta w bardziej literacką i subiektywną w niż ścisłą i bezstronną formę opowieści o dochodzeniu do niepodległości oraz używaniu tejże wpierw przez sejmokratów, a następnie przez Piłsudskiego i sierot po nim pozostałych.
Spojrzenie na bieg spraw wyraźnie z pozycji programu narodowo-demokratycznego. Stąd bijąca w oczy czytelnika awersja do "piłsudczyzny". Zarazem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    2
  • Zdobycze ze złota
    1
  • 2018
    1
  • 2015 ✅
    1
  • 1.5.I Wojna Światowa
    1
  • Historia Polski
    1
  • historia
    1
  • II RP
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia polityczna Polski 1914 - 1939


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne