Zgłosuj na książki roku 2017

Szekspir na dzisiaj

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Szekspir
zapachwiosny

... Zamiast wieść czytelnika za rękę przez dżunglę szekspirologii, przedzierać się z nim poprzez meandry rozbieżnych interpretacji - postanowiłem wprowadzić go w świat "mojego" Szekspira, ufny, iż tej niedyskrecji przeciwko mnie nie obróci. Pomieściłem tu obok siebie rzeczy znane i rzeczy nieznane; słuszne i problematyczne; banalne i oryginalne. Niekiedy służyłem pomocą przy przekraczaniu...

>>... Zamiast wieść czytelnika za rękę przez dżunglę szekspirologii, przedzierać się z nim poprzez meandry rozbieżnych interpretacji - postanowiłem wprowadzić go w świat "mojego" Szekspira, ufny, iż tej niedyskrecji przeciwko mnie nie obróci. Pomieściłem tu obok siebie rzeczy znane i rzeczy nieznane; słuszne i problematyczne; banalne i oryginalne. Niekiedy służyłem pomocą przy przekraczaniu mostów, cofałem zaś dłoń przewodnika na wąskiej i chwiejnej kładce. Niekiedy eksponowałem utwory uznane za drugorzędne, a pomijałem milczeniem niezaprzeczalnie wielkie. Nade wszystko jednak starałem się nie krępować i nie ograniczać "mojego" Szekspira: pozwoliłem mu mówić wprost, pełnym głosem, na wszystkie tematy. Uzasadnienie tych "figli", niekonsekwencji i dziwactw znajdzie czytelnik w tytule

źródło opisu: Wydawnictwo ISKRY

źródło okładki: Zdjęcie autorskie