Rękopisy cerkiewnosłowiańskie w Polsce : katalog

Wydawnictwo: Scriptum
8391981444
Sławosz

Katalog literatury cerkiewnosłowiańskiej. W bibliotekach dzisiejszej Rzeczypospolitej znajduje się ponad tysiąc cyrylickich rękopisów związanych z tradycyjną kulturą duchową wschodniego chrześcijaństwa. W zasadniczej części są one związane z terenami państwa polsko-litewskiego albo tu powstawały, albo bytowały, wchłaniając specyfikę ziem Obojga czy Trojga Narodów w postaci marginaliów, korekt, uzupełnień, prób pióra. Najwięcej zabytków to rękopisy miejscowe, z prawosławnych i unickich monasterów, cerkwi i cerkiewek, pochodzące przeważnie z południowo-wschodnich województw, przechowywane przez duchowieństwo aż do czasu, kiedy zaczęto je gromadzić w bibliotekach, widząc w tych cerkiewnych, najczęściej liturgicznych, księgach wartość historyczną, duchową i artystyczną. Zasadniczym celem Katalogu jest udostępnienie podstawowej informacji o istnieniu, stanie i zawartości zachowanych rękopisów, by dać szerokiemu kręgowi zainteresowanych wskazówkę, co do możliwości wykorzystania poszczególnych kodeksów i tekstów w pracy badawczej, translatorskiej czy popularnonaukowej. Ukazanie bogactwa tradycji cerkiewnosłowiańskiej, zachowanej w zbiorach polskich powinno się przyczynić do intensyfikacji badań nad stosunkami kulturowymi w dawnej a także obecnej Rzeczypospolitej, nad potencjałem ruskiego komponentu w jej kulturze, nad tradycją prawosławną i unicką, a także nad przeszłością kulturową całego regionu Europy centralnej i wschodniej.

źródło opisu: http://www.scriptum.strefa.pl/

źródło okładki: http://www.scriptum.strefa.pl/