Moda kobieca XX wieku

Wydawnictwo: Arkady
978-83-213-4500-0
historia
Noane

MODA KOBIECA XX WIEKU jest obszernym i wnikliwym opracowaniem ewolucji ubioru kobiecego w okresie od przełomu XIX na XX w. do dnia dzisiejszego. Autorka zaczerpnęła przykłady z mody krajów europejskich a także i amerykańskiej, omawiając ją w powiązaniu z przemianami społeczno obyczajowymi, co czyni z książki interesujący dokument epoki. Punkt wyjściowy pracy stanowią krótko podanie dzieje...

Punkt wyjściowy pracy stanowią krótko podanie dzieje walki o reformę ubioru kobiecego, zapoczątkowanej w końcu XVIII w. Historia mody XX wieku została podzielona na kilka okresów. Pierwszy - to lata 1900-1907:przepych i bogactwo ubiorów, wpływy secesji. Następny - lata 1908-1914:zwrot do antyku i kultur ludów egzotycznych, zaznaczający się w modzie większą swobodą i prostotą w kształtowaniu ubiorów. Lata 1915-1923 są okresem, w którym kobieta zdobywa dla siebie wiele niedostępnych przedtem praw, a ta stopniowo postępująca emancypacja znajduje wyraźny oddźwięk również i w modzie. Styl "chłopczycy" lansowany w latach 1924-1929 jest potwierdzeniem społecznego równouprawnienia kobiety. Dalsza ewolucja ubiorów rządząca się swoistymi prawami następuje w latach trzydziestych XX w. i w okresie drugiej wojny światowej oraz doprowadzonym do lat sześćdziesiątych okresie powojennym.
"Moda kobieca XX wieku", będąca pierwszym w Polsce opracowaniem tego tematu, niewątpliwie stanie się ciekawą i pożyteczną lekturą zarówno dla fachowców-kostiumologów, jak i dla laików interesujących się kulturą ostatnich czasów.

źródło opisu: okładka

Mademoiselle | 2016-12-06