Okładka książki Moda kobieca XX wieku

papier
Noane
8 (7 ocen i 0 opinii)

Opis książki

MODA KOBIECA XX WIEKU jest obszernym i wnikliwym opracowaniem ewolucji ubioru kobiecego w okresie od przełomu XIX na XX w. do dnia dzisiejszego. Autorka zaczerpnęła przykłady z mody krajów europejskich a także i amerykańskiej, omawiając ją w powiązaniu z przemianami społeczno obyczajowymi, co czyni z książki interesujący dokument epoki. Punkt wyjściowy pracy stanowią krótko podanie dzieje walki o...

Punkt wyjściowy pracy stanowią krótko podanie dzieje walki o reformę ubioru kobiecego, zapoczątkowanej w końcu XVIII w. Historia mody XX wieku została podzielona na kilka okresów. Pierwszy - to lata 1900-1907:przepych i bogactwo ubiorów, wpływy secesji. Następny - lata 1908-1914:zwrot do antyku i kultur ludów egzotycznych, zaznaczający się w modzie większą swobodą i prostotą w kształtowaniu ubiorów. Lata 1915-1923 są okresem, w którym kobieta zdobywa dla siebie wiele niedostępnych przedtem praw, a ta stopniowo postępująca emancypacja znajduje wyraźny oddźwięk również i w modzie. Styl "chłopczycy" lansowany w latach 1924-1929 jest potwierdzeniem społecznego równouprawnienia kobiety. Dalsza ewolucja ubiorów rządząca się swoistymi prawami następuje w latach trzydziestych XX w. i w okresie drugiej wojny światowej oraz doprowadzonym do lat sześćdziesiątych okresie powojennym.
"Moda kobieca XX wieku", będąca pierwszym w Polsce opracowaniem tego tematu, niewątpliwie stanie się ciekawą i pożyteczną lekturą zarówno dla fachowców-kostiumologów, jak i dla laików interesujących się kulturą ostatnich czasów.

źródło opisu: okładka

Kalendarium literackie
  • Krzysztof Jaworski
    48. rocznica
    urodzin
    Teraźniejszość jest jak pierdnięcie w zamkniętym pomieszczeniu - wystarczy przetrzymać i już można swobodnie oddychać.
  • Artur Andrus
    43. rocznica
    urodzin
    Kiedy od mężczyzny odchodzi kobieta, to odchodzi kobieta. A kiedy od kobiety odchodzi facet, to wali jej się cały świat.
  • Maciej Parowski
    68. rocznica
    urodzin
    Przy Kruczej wskakuje na pomost niesamowite indywiduum. Zasapany, skulony, podrygujący w szczurzym niepokoju, niski, zarośnięty mężczyzna w nieokreślonym wieku. Na głowie ma szwabski hełm z dużą osłoną karku i wymalowaną niezdarnie lotniczą biało-czerwoną szachownicą. Nisko zapięty na biodrach szero... pokaż więcej
  • Piotr Morawski
    38. rocznica
    urodzin
    Chodzę w chmurach, stąpam po najwyższych zakątkach świata. I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem, że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego".
  • Willy Breinholst
  • Julian Tuwim
    61. rocznica
    TRAWA.

Trawo, trawo do kolan!
    Podnieś mi się do czoła,
    żeby myślom nie było,
    ani mnie, ani pola.

Żebym ja się uzielił,
    przekwiecił do rdzenia kości
    i już się nie oddzielił
    słowami od twej świeżości.

Abym tobie i sobie
    jednym imieniem mówił:
    albo obojgu - trawa,
    albo obojgu - tuwim.
  • Janusz Domagalik
    7. rocznica
    śmierci
    To, co naprawdę ważne widać z daleka. Dopiero z daleka, kiedy już było. I tylko z bardzo bliska, kiedy właśnie jest. A najważniejsze zostaje w tobie samym, dla oczu niewidoczne.
  • Anna Poppek
    1. rocznica