Moda kobieca XX wieku

Wydawnictwo: Arkady
978-83-213-4500-0
historia
Noane

MODA KOBIECA XX WIEKU jest obszernym i wnikliwym opracowaniem ewolucji ubioru kobiecego w okresie od przełomu XIX na XX w. do dnia dzisiejszego. Autorka zaczerpnęła przykłady z mody krajów europejskich a także i amerykańskiej, omawiając ją w powiązaniu z przemianami społeczno obyczajowymi, co czyni z książki interesujący dokument epoki. Punkt wyjściowy pracy stanowią krótko podanie dzieje...

Punkt wyjściowy pracy stanowią krótko podanie dzieje walki o reformę ubioru kobiecego, zapoczątkowanej w końcu XVIII w. Historia mody XX wieku została podzielona na kilka okresów. Pierwszy - to lata 1900-1907:przepych i bogactwo ubiorów, wpływy secesji. Następny - lata 1908-1914:zwrot do antyku i kultur ludów egzotycznych, zaznaczający się w modzie większą swobodą i prostotą w kształtowaniu ubiorów. Lata 1915-1923 są okresem, w którym kobieta zdobywa dla siebie wiele niedostępnych przedtem praw, a ta stopniowo postępująca emancypacja znajduje wyraźny oddźwięk również i w modzie. Styl "chłopczycy" lansowany w latach 1924-1929 jest potwierdzeniem społecznego równouprawnienia kobiety. Dalsza ewolucja ubiorów rządząca się swoistymi prawami następuje w latach trzydziestych XX w. i w okresie drugiej wojny światowej oraz doprowadzonym do lat sześćdziesiątych okresie powojennym.
"Moda kobieca XX wieku", będąca pierwszym w Polsce opracowaniem tego tematu, niewątpliwie stanie się ciekawą i pożyteczną lekturą zarówno dla fachowców-kostiumologów, jak i dla laików interesujących się kulturą ostatnich czasów.

źródło opisu: okładka

• Stalker
  • Koniec warty
  • Twoim śladem
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Ojciec '44
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Tajemniczy brat
  • Droga do domu
  • Wstyd
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii

7,94 (35 ocen i opinii)
Ojciec '44
Jerzy Ciszewski , Jerzy Ciszewski

7 (4 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

5,13 (15 ocen i opinii)
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,46 (516 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,33 (3 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (21 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Maria | 2014-05-17
Przeczytana: czerwiec 2014