Od Zmierzchu Do Świtu. Historia Mody Balowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
837384578X
historyczna

Archetypy mody wieczorowej przemawiają do zmysłów i wyobraźni, ich istotą jest seksapil. Od zmierzchu do świtu, gdy sprawy dnia wydają się odległe, a prace zakończone, do głosu może dojść fantazja i przybrać materialny kształt dzięki strojom wystawnym i kunsztownym. Moda na wieczór i karnawał inspirację czerpie z wielorakich źródeł: dzikiej natury i rzemieślniczej doskonałości, pogoni za nowością i tradycji artystycznej, kultury wysokiej i popularnej, osiągnięć najnowszej techniki i dorobku cywilizacji odległych w czasie lub przestrzeni. Modę wieczorową i karnawałową charakteryzuje porywająca intensywność, pragnienie piękna, a jednocześnie wyrażenia za pośrednictwem stroju statusu społecznego i materialnego, atrakcyjności seksualnej, indywidualnego gustu i stosunku do reguł współżycia społecznego odwzorowanych w nakazach etykiety. Ożywia ją napięcie między marzeniem a rzeczywistością.

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-17
Przeczytana: luty 2014

Spodziewałam się banału: opisu krojów i fasonów, kilku obrazków, krótkiego przeglądu trendów - a to jest porządne, rzetelne opracowanie z pogranicza kostiumologii i kulturoznawstwa!
Owszem, o krojach i fasonach jest. Owszem, o tkaninach też się znajdzie kilka słów. Ale to, co jest tu najważniejsze, to strój jako element kultury, strój jako komunikat, symbol statusu, aspiracji noszącego, a nawet nośnik pewnych ideologii (na przykład: dlaczego za Józefina nosiła szatki drapowane na wzór rzymski?). Autorka opisuje także ewolucję niektórych fasonów - nie tylko pod względem ich rangi i oficjalnego charakteru, ale także jako symbol pewnych zmian w mentalności.
I oto ta sfera mody traktowana czasem pobłażliwie, jako sprawa zajmująca głównie kobiety, a więc cokolwiek niepoważna, okazuje się zagadnieniem poważniejszym i bardziej złożonym niż się pozornie wydaje.
Najobszerniejszy rozdział książki jest poświęcony strojom na bale przebierańców i maskowe, w którym autorka śledzi pochodzenie...

szopenfeldziarz | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Przyjemna, ciekawe, cudowne ilustracje. Uczy czegoś ciekawego i pokazuje modę w zastosowaniu :) wyjaśnia dlaczego było tak, a nie inaczej. Przynajmniej ja tak to zrozumiałam ;)

Gabrielle | 2014-06-17

Świetne opracowanie nie tylko mody balowej, ale i codziennej w XVIII, XIX i na początku XX wieku. Nie do końca przemówiły do mnie ilustracje, ale to pewnie tylko kwestia gustu.

Magda | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Świetne opracowanie z zakresu kostiumologii, jak w równym stopniu kulturoznawstwa czy historii sztuki. Brak tu pojawiających się w wielu "kanonicznych" książkach suchych opisów krojów, definicji, dat. Każde zjawisko podarte historią, tłem kulturalnym, socjologicznym, artystycznym. Do tego znakomity język. W rezultacie książka z jednej strony przyjemna, z drugiej będąca skarbnicą wiedzy.

Łukasz | 2016-09-15
miss_bennet | 2016-02-21