Nie jesteś moim dziadkiem

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Jola

"Wyleciałam. Robię zapiski w kieszonkowym kalendarzyku. Tak na wszelki wypadek, żeby nie zapomnieć tego, co właśnie odczuwam. A co odczuwam? Ekscytację, niepewność, strach przed nieznanym. Kusi mnie chęć przeżycia czegoś innego i sprawdzenia się na nieznanym gruncie. I mam nadzieję...\" \"Nie jesteś moim dziadkiem\" to do bólu prawdziwa opowieść będąca zapisem czternastu lat spędzonych na emigracji, w której szczęście gonią gorzkie rozczarowania, trud codziennej pracy przeplata się z momentami prawdziwej beztroski, a chroniczną tęsknotę za bliskimi łagodzą chwile spełnienia – a wszystko to na tle portretu polskiej emigracji w USA. Nasza bohaterka boryka się z niełatwym życiem emigrantki, które – jak na ironię – jednocześnie ułatwia i utrudnia jej ta sama osoba. W końcu musi podjąć decyzję, która wcześniej wydawała jej się ponad siły. Czytając ten pamiętnik, mimowolnie trzymamy kciuki, żeby jej się udało. To wydarzyło się naprawdę w życiu pewnej kobiety, która z podwrocławskiego miasteczka uciekła w szeroki świat.

źródło opisu: Warszawska Firma Wydawnicza, 2012

źródło okładki: http://wfw.com.pl/

Ola | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: czerwiec 2013

Historia kobiety, która 10 lat swojego życia spędziła w USA. Jest to jej pamiętnik, prywatny notatnik. Niestety mnie nie odpowiada styl, w jakim jest napisana. Dla mnie jest zbyt chaotyczna, zbyt emocjonalna. Mnie się źle czytała, szczególnie przez baaaardzo długie zdania i ich budowę. Szukałam literatury dającej energię. Niestety na mnie ta książka pozytywnie nie działa :(

Jola | 2012-12-14
Przeczytana: październik 2012

Książka jest odważna, na wskroś osobista, jak pamiętnik , który inni mają odwagę pisać tylko dla siebie, chowając go skrzętnie przed całym światem na dnie najrzadziej odwiedzanej przez innych szuflady.Odważne! Niespotykane!Dla mnie inne od wszystkiego co dotąd przeczytałam. Nie wiem ,czy mnie kiedykolwiek byłoby stać na takie bezpośrednie odsłonięcie zakamarków mojej prywatności, obszarów ,do których nawet sama zaglądam nie zbyt często.Pewnie nie. Książka jest trochę ku przestrodze, trochę dla pokrzepienia zbłąkanych
serc, trochę z przesłaniem wielkiej nadziei , że odrodzić można się zawsze, że nigdy tak do końca nic nie jest stracone i że gdzieś tam , być może już za następnym zakrętem czeka szansa na nowe , cudowne życie... Polecam! To bardzo ciekawa książka.

tonia | 2012-12-16

Książka niezwykła, czyta się ją z zapartym tchem już od pierwszych linijek...Uniwersalna poprzez powtarzalność błędów i życiowe rozterki dnia codziennego, ale indywidualna ze względu na jednostkowe zdarzenia. Daje nadzieję dla tych, którzy już dawno stracili ją przy kolejnych próbach dźwignięcia się z "niemożliwego".To książka, która pokazuje siłę miłości,przyjaźni, wartość rodziny, pracę nie tylko jako źródło dochodów.Pokazuje trud oswajania emigracyjnej rzeczywistości w imię tychże wartości.Jest zapisem niesamowicie zdyscyplinowanej narratorki, która własne zachowania i decyzje poddaje weryfikacji i osądowi czytelnika. Tylko podziwiać!!! Przez to książka zyskuje na autentyczności. Gratuluję autorce odwagi.

Izabela | 2012-12-16
Przeczytana: lipiec 2012

Świetna książka, czyta się ją jednym tchem. Śledząc losy głównej bohaterki, trzymamy kciuki za jej decyzje i zastanawiamy się jak się zachowa w danej sytuacji i jak to wpłynie na dalsze jej losy. Polecam

irek | 2015-01-11
Sabiś | 2012-12-27