Josef Frantisek historia prawdziwa

Josef František - Hurricane Ace : the true story
978-83-61421-15-3
historia
Getos

Kolejną pozycją odbrązawiającą znaną postać jest biograficzna opowieść najlepszego obecnie historyka lotniczego w Republice Czeskiej Jirego Rajchla, Josef Frantisek - historia prawdziwa. Dzięki książce Arkadego Fiedlera Frantisek stał się bohaterem narodowym Polaków pomimo iż nigdy nie uzyskał polskiego obywatelstwa. As Bitwy o Anglię był człowiekiem z krwi i kości, któremu nie obce były...

Dzięki książce Arkadego Fiedlera Frantisek stał się bohaterem narodowym Polaków pomimo iż nigdy nie uzyskał polskiego obywatelstwa. As Bitwy o Anglię był człowiekiem z krwi i kości, któremu nie obce były chwile słabości i młodzieńczej fantazji.

Słynący z brawury pilot myśliwski staje się dzięki J. Rajlichowi postacią bardziej bliską i zrozumiałą.

Książka wydana razem z Wydawnictwem ZP Grupa

źródło opisu: http://stratusbooks.com.pl

źródło okładki: http://stratusbooks.com.pl

Getos | 2014-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Autor, Jiri Rajlich z zawodu jest historykiem wojskowości, doktorem, który ukończył Uniwersytet Karola w Pradze i to w tej książce widać. Biografia ta jest bowiem bardzo kompetentną historią najlepszego asa Dywizjonu 303, Josefa Frantiska, którego armia czechosłowacka formowana we Francji nie chciała i dlatego zdecydował się on związać swoje losy z armią polską. Wcześniej, przed Anglią gdzie udało mu się w zaledwie miesiąc (09.1940 r.) zestrzelić aż 17 samolotów wroga, ten znakomity pilot służył w lotnictwie czechosłowackim. Po zajęciu Czech przez Hitlera, Josef uciekł do Polski, gdzie także wstąpił do lotnictwa, a po upadku Polski, zdecydował się uciekać do Francji. Tam również zdaniem Rajlicha nie brał czynnego udziału w walkach i dopiero bitwa o Anglię dała mu możliwość pokazania swoich umiejętności. Rajlich na podstawie Combat Reportów odtwarza poszczególne bitwy Frantiska na Hawker Hurricanie. Praca wykonana przez Rajlicha nie była łatwa biorąc pod uwagę skąpość tych raportów...

Maciej | 2016-01-01
Maciek1988 | 2016-07-31