Czyhanie na Boga

Wydawnictwo: J. Mortkowicz
poezja
Adrian Tync

Debiutancki tom poetycki Juliana Tuwima, wydany w 1918 roku w Warszawie.
W skład zbioru weszły wiersze powstałe w latach 1911-1917, niektóre już wcześniej drukowane w ówczesnych pismach literackich i dziennikach – m.in. w Kurierze Warszawskim i Pro Arte et Studio.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje20/czyhan.jpg

goskrzys | 2016-12-13
Na półkach: XX-lecie
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Znać w tym debiutanckim tomiku młodość. Dużo tu radości - takiej zdrowej, młodzieńczej, pełnej wiary w siebie. Dużo rozpierającej pierś miłości - do Boga, do świata, do ludzi, do kobiety wreszcie; miłości zwierzęco radosnej, pozytywnie naiwnej, nie zepsutej jeszcze rozgoryczeniem i zdradą. Modelową preferowaną postawą jest ta dionizyjska, ale podszyta bogobojnością i poczuciem twórczej siły.

Co ważne, nie wszystkie utwory utrzymane są w jednakowej stylistyce. Tomik podzielony na kilka części, ukazuje w każdej inną tematykę, inną nastrojowość. Od pijanej radości z życia i młodości, przez odkrywanie erotycznej strony życia i umiłowanie wybranej kobiety u swego boku, po nastroje przełamane już smutkiem i tęsknotą, jakby na tej szalonej radości cieniem położyła się świadomość śmierci, choroby.

Jest tu wreszcie zachwyt nad poezją, szumna wiara we własne siły, rozpierające duszę, promieniujące wręcz boskością. Jest poczucie, że sięgnęło się do tajemnicy istnienia, że uszczknęło się...

suburbanswar | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017