śmierć, dziecko, rodzice, cierpienie
poezja
Eida

Zbiór wierszy, które Broniewski napisał po śmierci swojej ukochanej córki Anny. Uważane za najlepsze, po Trenach Kochanowskiego, literackie epitafium.

"Aniu, mówię na głos, ale cichutko, bo tak mi lepiej,
żeby się myśl najczulsza nie umknęła,
Aniu, już prawie rok, jak idą ślepi,
za tobą, któraś mi się umknęła."

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pierwszy lecz nie jedyny tom poezji jaki przeczytałem. Zachęcony wierszem "Firanka" siegnąłem po cały zbiór. Zobaczyłem innego Broniewskiego, nie pomnik z brązu, a człowieka, ojca zmagającego się z bólem po stracie dziecka. Chwycił mnie za serce znacznie mocniej niż Kochanowski.

| 2016-08-13

Wiersze poświęcone ukochanej córce Joannie, zwanej przez poetę Anką, której matką była pierwsza żona poety, Janina Broniewska...
Bardzo ludzkie, osobiste treny napisane po jej dziwnej śmierci. Śmierci, o której do dziś nie bardzo wiadomo, czy była samobójstwem czy smutnym przypadkiem...
Piękna poezja, chwytająca za serce. Kiedyś, jako licealistka, przeczytałam biografię Broniewskiego i zapamiętałam fragment wiersza, który napisała jakaś kobieta (zapewne znajoma poety) po śmierci Anki (niestety, nie pamiętam autorki, za co przepraszam):

(...)

O Twojej Ance myślę:
Joanna, Anka, Ania.
O poezji, o Wiśle,
o rozpaczy kochania...

(...)

PS
Napisałam tę opinię tylko dlatego, żeby sprostować inne zamieszczane tutaj: córka Władysława Broniewskiego, dobrze zapowiadająca się reżyserka, po której śmierci poeta załamał się, pił na umór i wysłano go na przymusowe leczenie, miała na imię JOANNA! (Joanna Broniewska - Kozicka - ur. 1929 - zm. 1954).
Odsyłam również do wiersza Broniewskiego pt....

Kasia | 2014-12-28

Od Broniewskiego zaczęła się moja miłośc do poezji i slowa w ogóle. Dlatego mimo, iż gust się zmienia, zawsze będę wrracała do jego wiersszy i całego dramatyzmu biografii w nich zapisanego.

va_faill | 2016-09-03
| 2016-07-16