Proza świata. Szkice do obrazu powieściopisarstwa wieku XX

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Ela

"Proza świata" to prawdziwa skarbnica wiedzy o nowoczesnym powieściopisarstwie światowym, pokazująca, wedle słów samego autora, "co zmieniło się w sztuce powieściowej w ciągu wieku XX; jakie zrodziły się nowe konwencje pisarskie; jakie nowe sposoby odczuwania i pojmowania świata; jakie nowe doświadczenie etyczne, intelektualne i artystyczne wypowiadały się poprzez te przesilenia i przewartościowania twórcze. I wreszcie: z jakim bagażem dokonań powieściopisarstwo światowe wieku XX wchodzi w wiek XXI." Autor, polonista, wieloletni redaktor "Literatury na świecie", z głębokim znawstwem, swobodą i erudycją przedstawia twórczość takich koryfeuszy prozy światowej, jak: Conrad, Joyce, Kafka, Mann, Faulkner, Dos Passos, Borges, Beckett i wielu innych. Czyni to na tyle przystępnie, że jego książkę polecić można nie tylko polonistom i nauczycielom, ale także licealistom i wszystkim zafascynowanym współczesną powieścią czytelnikom.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1999

źródło okładki: www.merlin.pl