Pierwsze wieki monarchii piastowskiej

Okładka książki Pierwsze wieki monarchii piastowskiej Gerard Labuda
Okładka książki Pierwsze wieki monarchii piastowskiej
Gerard Labuda Wydawnictwo: Nauka i Innowacje historia
historia
Nauka i Innowacje
2012-01-01
2012-01-01
978-83-934106-7-5
Piastowie Mieszko I Bolesław Chrobry początki Polski wczesne średniowiecze

"Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" były jednym z pierwszych opracowań dotyczących polskiego wczesnego średniowiecza, które przeczytałam, więc do lektury zasiadłam z wiedzą dość szczątkową, czerpaną głównie z powieści Bunscha. Nie spodziewałam się tak łatwego odbioru. Profesor Labuda przedstawił wszystkie omawiane zagadnienia możliwie prosto i konkretnie. Dla każdego początkującego mediewisty-hobbysty to opracowanie powinno być podręcznikiem obowiązkowym. Polecam jako źródło rzetelnej wiedzy i sama wielokrotnie do "Pierwszych wieków..." wracam.

Lekkość pióra i umiejętność przystępnego pisania o historii to znak firmowy Profesora Labudy. Powtarzam to niemal przy każdej Jego pracy; nie inaczej będzie przy okazji „Pierwszych wieków (…)”. To niby tylko dwa obszerne artykuły, które uzyskały formę książkową (dodajmy niezwykle solidne wydanie). Jakoś ulubiłem sobie średniowieczny etap w polskiej historii. Może dlatego, że tak niewiele źródeł pozostało i tak trudno dopasować poszczególne kafelki zdarzeń. Upadek monarchii Mieszka II i żmudna droga do wydźwignięcia państwowości z niebytu to niezwykle ciekawy okres ze względu na sprzeczne przekazy, odmienne koncepcje i niedomówienia. Dla osoby zainteresowanej tamtymi czasami pozycja może nieco archiwalna, ale wciąż godna polecenia.

Polecam

"Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" to zbiór dwóch starych prac Gerarda Labudy.
"Pierwsze państwo polskie" traktuje o czasach plemiennych po załamanie się kraju w latach 30. XI wieku po śmierci Mieszka II.
"Korona i Infuła" podejmuje z kolei następny okres monarchii wczesnopiastowskiej - od powrotu Kazimierza Odnowiciela po ustawę sukcesyjną Bolesława Krzywoustego.
W obydwu częściach możemy wyróżnić dwie kolejne. Prof. Labuda najpierw opisuje zagadnienia polityczne, a następnie społeczno-gospodarcze, religijne i kulturalne.
Jako, że większość rzeczy została podana możliwie skrótowo to mogę polecić tę książkę osobom które niedawno zainteresowały się tym okresem naszej historii.

W...

Jestem pod wrażeniem lekkości pióra Gerarda Labudy. To jest moja pierwsza książka tego autora, toteż byłam bardzo mile zaskoczona. "Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" czyta się szybko i lekko, więc jak najbardziej mogę stwierdzić, że będą doskonałym wstępem do historii Polski. Pan Labuda począwszy od Mieszka I sięgając po czasy Bolesława Krzywoustego, opowiada o wczesnej państwowości naszego kraju. Porusza temat militaryzacji, wytworzenia się warstw społecznych, danin, regali ziemnych, własności kościelnej, budownictwa sakralnego, dzieł sztuki czy piśmiennictwa. W swojej pracy opiera się głównie na kronice Galla Anonima, ale również na źródłach ruskich, niemieckich, arabskich i czeskich. W książce znajdziemy kilka czarno-białych mapek i zdjęć. Nie posiadam odpowiedniej wiedzy, aby ocenić "Pierwsze wieki..." bardziej krytycznie. Praca pana Gerarda Labudy, jak widać po ocenie, bardzo mi się podobała i myślę, że jeszcze do niej wrócę.

• Średniowiecze
  • Polska
  • Popularnonaukowe
  • Polska średniowiecze
  • Mom
  • Lista życzeń

Dodaj cytat z książki Pierwsze wieki monarchii piastowskiej