Wyzwanie czytelnicze LC

Pierwsze wieki monarchii piastowskiej

Wydawnictwo: Nauka i Innowacje
7,43 (21 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
3
8
5
7
11
6
2
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-934106-7-5
liczba stron
346
kategoria
historia
język
polski
dodał
welesxxi

"Trudno przecenić dorobek Gerarda Labudy, jego wszechstronny wkład w poznawanie przeszłości Polski, jej miejsca na arenie europejskiej, jej ustroju, gospodarki, a szczególnie w odtwarzanie najdawniejszych kart jej historii. Dzięki temu Uczonemu z rozrzuconych, niejasnych fragmentów dziejowych możemy odtwarzać spójny obraz naszych początków, obraz nie tylko pełniejszy, szerszy niż ukazywany w...

"Trudno przecenić dorobek Gerarda Labudy, jego wszechstronny wkład w poznawanie przeszłości Polski, jej miejsca na arenie europejskiej, jej ustroju, gospodarki, a szczególnie w odtwarzanie najdawniejszych kart jej historii. Dzięki temu Uczonemu z rozrzuconych, niejasnych fragmentów dziejowych możemy odtwarzać spójny obraz naszych początków, obraz nie tylko pełniejszy, szerszy niż ukazywany w dotychczasowych dziełach, lecz także inspirujący do dalszych dociekań. (…)

Mało który z badaczy wczesnego średniowiecza potrafił tak znakomicie wzbogacić uzyskiwane informacje doborem źródeł, przede wszystkim pisanych, ale również językoznawczych i archeologicznych. Niewielu równie znacząco wzbogaciło zasób wiadomości o dziejach środkowej Europy, przyswajając teksty zachodnioeuropejskie, ruskie, bizantyńskie, skandynawskie i arabskie. Dzięki temu nauka, nie tylko polska i badająca nie tylko przeszłość naszych ziem, lecz także obszarów zamieszkałych przez różnych sąsiadów, uzyskała znacznie lepszy ogląd wielu zagadnień. Mieściły się w nich problemy odnoszące się do początków polskiej dynastii „panów przyrodzonych” i jej dokonań w okresie pierwszego stadium powstawania państwa. Mistrzowska analiza źródeł dotyczących tych zagadnień pozwoliła na ukazanie czynników sprawczych – miejscowych i międzynarodowych – prowadzących do stworzenia najstarszego kształtu rodzimej organizacji społecznej. Powstała wówczas forma pierwotna nowego państwa (określanego przez antropologów kultury mianem „państwa wodzowskiego”). Dzięki tym studiom łatwiej można zrozumieć dalsze losy tego państwa, przechodzącego przez etap kryzysu społecznego i – w efekcie – rozpadu."

Profesor Henryk Samsonowicz z „Wprowadzenia”


Profesor Gerard Labuda (1916–2010), wybitny mediewista i polihistor, pomnikowa postać polskiej historiografii, autor około 2000 prac – w tym ponad 30 książek, kilkuset rozpraw i artykułów oraz wielu recenzji. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

 

źródło opisu: http://www.wydawca.com.pl/index.php?s=info&kat=10&...(?)

źródło okładki: http://www.wydawca.com.pl/index.php?s=info&kat=10&...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (58)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1572
Taczka | 2015-06-23
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Jestem pod wrażeniem lekkości pióra Gerarda Labudy. To jest moja pierwsza książka tego autora, toteż byłam bardzo mile zaskoczona. "Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" czyta się szybko i lekko, więc jak najbardziej mogę stwierdzić, że będą doskonałym wstępem do historii Polski. Pan Labuda począwszy od Mieszka I sięgając po czasy Bolesława Krzywoustego, opowiada o wczesnej państwowości naszego kraju. Porusza temat militaryzacji, wytworzenia się warstw społecznych, danin, regali ziemnych, własności kościelnej, budownictwa sakralnego, dzieł sztuki czy piśmiennictwa. W swojej pracy opiera się głównie na kronice Galla Anonima, ale również na źródłach ruskich, niemieckich, arabskich i czeskich. W książce znajdziemy kilka czarno-białych mapek i zdjęć. Nie posiadam odpowiedniej wiedzy, aby ocenić "Pierwsze wieki..." bardziej krytycznie. Praca pana Gerarda Labudy, jak widać po ocenie, bardzo mi się podobała i myślę, że jeszcze do niej wrócę.

książek: 148
Axsiu | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 12 stycznia 2016

"Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" to zbiór dwóch starych prac Gerarda Labudy.
"Pierwsze państwo polskie" traktuje o czasach plemiennych po załamanie się kraju w latach 30. XI wieku po śmierci Mieszka II.
"Korona i Infuła" podejmuje z kolei następny okres monarchii wczesnopiastowskiej - od powrotu Kazimierza Odnowiciela po ustawę sukcesyjną Bolesława Krzywoustego.
W obydwu częściach możemy wyróżnić dwie kolejne. Prof. Labuda najpierw opisuje zagadnienia polityczne, a następnie społeczno-gospodarcze, religijne i kulturalne.
Jako, że większość rzeczy została podana możliwie skrótowo to mogę polecić tę książkę osobom które niedawno zainteresowały się tym okresem naszej historii.

książek: 11
Hefalump | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Polecam

książek: 39
totemwikinga | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Polecam

książek: 47
musicisfantastic | 2018-12-28
Na półkach: Przeczytane
książek: 132
Łukasz | 2018-08-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
książek: 410
wizun | 2017-07-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
książek: 610
Grażyna | 2017-07-07
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
książek: 1657
Sensej | 2017-03-25
książek: 590
michnar3 | 2016-11-14
Na półkach: Przeczytane, Historia, 2016
Przeczytana: 13 listopada 2016
zobacz kolejne z 48 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd