Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jerzy Dowiat
7
7,4/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Urodzony: 22.04.1920Zmarły: 22.04.1982
Polski historyk, specjalista w zakresie historii średniowiecza, badacz początków chrześcijaństwa w Polsce i jej średniowiecznej kultury. Związany z Polską Akademią Nauk.
7,4/10średnia ocena książek autora
124 przeczytało książki autora
166 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Kultura Polski średniowiecznej X-XIII w.
Bronisław Geremek, Jerzy Dowiat
8,1 z 14 ocen
57 czytelników 2 opinie
1985
Historia kościoła katolickiego w Polsce (do połowy XV wieku)
Jerzy Dowiat
7,0 z 3 ocen
11 czytelników 1 opinia
1968
Najnowsze opinie o książkach autora
Historia kościoła katolickiego w Polsce (do połowy XV wieku) Jerzy Dowiat
7,0
Popularny zarys historii Kościoła katolickiego w Polsce średniowiecznej, wydany w serii Biblioteka Wiedzy Historycznej, to wielce pouczająca rzecz. Książka Jerzego Dowiata jest znakomitym kompendium w tym zakresie – krótkim i bardzo treściwym. Autor zaznajamia czytelnika w sposób bardzo ciekawy z dziejami Kościoła w Polsce w wiekach średnich, podając na rzecz swych tez sporo przykładów wziętych z życia. Co istotne, wiadomości o naszym kraju są przedstawione na tle innych państw europejskich, powodując większe rozeznanie w prezentowanym przedmiocie. I tak na przykład dowiedzieć się możemy o tym, iż jeszcze w XII wieku małżeństwa kleru i biskupów w Polsce były na porządku dziennym, a celibat dla duchownych oraz małżeństwa świeckich przed księdzem zostały nakazane dopiero w roku 1197 przez kardynała Piotra z Kapui. W XIII wieku natomiast wprowadzono w naszym kraju opłaty za pogrzeby i zbieranie ofiar podczas mszy. Sporo informacji podaje autor także o relacjach panujących władców względem Kościoła i polityki kościelnej jako takiej. Co ciekawe, nie była ona zawsze prowadzona z pozycji klęczącej. Wiele przykładów działań królów Polski można by nawet uznać za dosyć kontrowersyjne: Kazimierz Wielki, „wikariusza katedry krakowskiej, księdza Marcina Baryczkę, który krytykował publicznie jego swobodę obyczajową i groził mu karami kościelnymi, kazał utopić w Wiśle. Wprawdzie król odbył pokutę za ten czyn, fundując kilka kościołów, ale dość łatwo uzyskał rozgrzeszenie w Awinionie”. Dobrze, że to było dawno temu i mało kto o tym wie, bo jeszcze trzeba by było usunąć tego króla z 50 złotowego banknotu. A tak na poważnie, to przykład ten doskonale ukazuje relatywizm w podchodzeniu do postaci i wydarzeń historycznych. Inni władcy średniowiecza, jak choćby Kazimierz Jagiellończyk, również pokazywali swój pazur wobec Kościoła, a ich politykę śmiało można określić jako antyklerykalną. Jerzy Dowiat przypomina także sporo postaci, które wiele kiedyś znaczyły dla polskiej kultury, a które nie są zbyt pamiętane i o których nie mówi się na lekcjach historii w szkole. Taką osobą jest z pewnością Mateusz z Krakowa. Warto zapoznać się z jego życiem i twórczością.
Historia Kościoła katolickiego oraz historia chrześcijaństwa (nie mylić jednego z drugim) są wśród wiernych (w tym Polaków) zazwyczaj bardzo słabo rozpoznane, co przyczynia się często do wielkiego zdumienia, gdy co i rusz na światło dzienne wychodzą te lub tamte skandale. W dobie, gdy w naszym kraju wreszcie zaczęto upubliczniać afery spod znaku Krk, oraz nieśmiało odbrązawiać papieskiego złotego cielca, wiedza na temat tej instytucji jest potrzebniejsza bardziej niż zwykle.
Metryka chrztu Mieszka I i jej geneza Jerzy Dowiat
8,0
Książka Jerzego Dowiata jest arcyciekawą pozycją wśród prac zajmujących się tematyką początków Polski. Tematyka poruszona przez wybitnego badacza średniowiecza, stanowi jeden z najbardziej skomplikowanych wątków genezy naszej państwowości. Przede wszystkim należy zauważyć, iż trudności w rekonstrukcji dziejów pierwszego historycznego władcy Polski wynikają z podstawy źródłowej, która jest w tym przypadku wyjątkowo uboga. Nie pomaga w tym także fakt, że mamy tutaj do czynienia z rozlicznymi wątpliwościami, sprzecznościami i wprost niewiarygodną gmatwaniną relacji pochodzących z kilku ośrodków oraz z różnych czasookresów (Thietmar, Gall Anonim, rocznikarstwo, kroniki czeskie i węgierskie, itd.). Autor książki, przy pomocy doskonałego warsztatu oraz wielkiej biegłości w posługiwaniu się zasadami logicznego myślenia z dużą zręcznością radzi sobie z tymi meandrami. Pisarstwo Jerzego Dowiata charakteryzuje się iście detektywistycznym zacięciem, a wnioski do których on dochodzi, zdumiewają śmiałością myśli i szerokością historycznych horyzontów. Najciekawszymi konstrukcjami w książce są te, które traktują o miejscu chrztu Mieszka I (wg autora najbardziej prawdopodobna jest tutaj Ratyzbona),a także rozważania o imionach księcia Polan (poza tym powszechnie znanym, mamy jeszcze imię Dagome, które znane jest ze słynnego dokumentu "Dagome iudex") - ich pochodzeniu oraz możliwościach związanych z ich znaczeniem.
Polecam książkę wszystkim zainteresowanym sprawą początków Polski. Narracja autora, wprawdzie bardzo trudna i najeżona rozmaitymi przypisami i dysputą naukową z innymi badaczami, daje dużą satysfakcję z obcowania z literaturą naukową sensu stricto. Po przeczytaniu tej książki można dojść do wniosku, że nawet z pozoru oczywiste daty i fakty z historii, w kontekście ich odtwarzania ze źródeł historycznych, wymagają olbrzymiej wiedzy oraz poświęcenia temu zajęciu wielu lat najbardziej żmudnej pracy.