czasopisma
surrealice

Art&Business Maj nr.05/2011 (247) Spis treści Serio, Żartem Anna Jastrzębska Zaprojektował zestaw do indywidualnego ukrzyżowania Chrystusa. Zamiast sztuki mięsa na wrocławskich Jatkach proponował sztukę najwyższych lotów, a o swoich autoportretach mówił: łby. 10 kwietnia odszedł związany z Wrocławiem legendarny rysownik i plakacista oraz najwybitniejszy polski miedziorytnik Eugeniusz...

Art&Business Maj nr.05/2011 (247)

Spis treści

Serio, Żartem

Anna Jastrzębska

Zaprojektował zestaw do indywidualnego ukrzyżowania Chrystusa. Zamiast sztuki mięsa na wrocławskich Jatkach proponował sztukę najwyższych lotów, a o swoich autoportretach mówił: łby. 10 kwietnia odszedł związany z Wrocławiem legendarny rysownik i plakacista oraz najwybitniejszy polski miedziorytnik Eugeniusz Get-Stankiewicz.

Kreacja i autokreacja

Katarzyna Ziółkowska-Banak

Choć kolekcjonowanie fotografii w Polsce nie jest jeszcze tak popularne jak na Zachodzie – wciąż chyba obawiamy się kupować to, co można powielić – to na brak imprez fotograficznych nie możemy narzekać. Ich organizatorzy gwarantują miłośnikom fotografii regularną edukację, napływ nowych prac i bogaty przegląd bieżących nurtów.

„SPRING IN THE CT-Y” RODRI GO DE LA GARZ y

Kształcił się na lekarza, zajmował rodzinną firmą hodującą alpaki, ale zawsze marzył, by zajmować się modą. Skrzydła rozwinął w Polsce – tu otworzył swój pierwszy showroom. Najnowsza kolekcja Rodrigo De La Garzy to połączenie klasyki z nutką szaleństwa.

REŻYSER RYSUJ E

Antoni Rodowicz pomysłodawca albumu „Andrzej Wajda. Rysunki z całego życia”

Kiedyś przyniosłem Andrzejowi Wajdzie zagruntowaną płytkę cynkową do akwaforty z propozycją, aby coś w niej wyrysował rysikiem. Zwrócił mi płytkę z wyrytym autoportretem. Gdy przekazałem mu gotową odbitkę na papierze akwafortowym, stwierdził, że żaden film nie dostarczył mu tyle radości, co ta jedna akwaforta.

TIM ZOSTAJE W DOMU

Michał Bielawski

Zamiłowanie do gotyckiej makabry, mrocznego romantyzmu i czarnego humoru to charakterystyczne cechy stylu Tima Burtona. Niemal każdy film tego reżysera jest wariacją na temat konfliktu między światem wyobraźni a ograniczającym go światem dorosłych

W OPARACH „ZA KOPIANINY”

Anna Król

„Kto nie był nigdy w swoim życiu w Zakopanem, z trudem zalicza się do ludzi, nie może budzić zaufania, na pewno coś brzydkiego kryje się w tym wszystkim, małostkowość i moralne kalectwo” – pisał Rafał Malczewski w swoich wspomnieniach z Zakopanego.

ZAPOMNIANA KOLEKCJON ERKA

Wojciech Konończuk

Zbyt mało osób wie, że wybitna pisarka Gabriela Zapolska była również jedną z największych polskich kolekcjonerek. Podczas sześcioletniego pobytu w Paryżu zgromadziła pokaźną liczbę obrazów współczesnych jej malarzy francuskich. Niektóre kupowała jako jedna z pierwszych. O swoim obrazie van Gogha wizjonersko pisała: „Klejnot, który za lat kilkanaście nie będzie mieć ceny”.

NA JWIĘKSZY POLSKI KOLEKCJON ER

O imponującej kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu z dyrektorem Mariuszem Hermansdorferem rozmawia Bogusław Deptuła

WEWNĘTRZNY SPOKÓJ

Wanda Modzelewska Czego i ile tak naprawdę potrzebujemy? Jakie cechy przedmiotów sprawiają, że czujemy się dobrze w ich towarzystwie? Czy powinniśmy mieć emocjonalny stosunek do przedmiotów? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy tegorocznych targów designu Internationale Saloni w Mediolanie.

PODNIEBNY TANIEC NA DACHACH WIEŻOWCÓW

Dagmara Budzbon-Szymańska

Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku pełne opuszczonych budynków okolice nowojorskiego Central Park były miejscem, które lepiej było omijać po zmroku. Zmienili to artyści, czyniąc z tej części miasta wielką galerię pod gołym niebem.

AKTYWNE DANE

Lidia Pańków

Związki sztuki i nauki nie przestają inspirować twórców. Dopiero co temat ten podejmowało toruńskie CSW, teraz analizuje go gdańska Łaźnia w ramach festiwalu „Art & Science Meeting”. Ale uwaga, uwolnione dane mogą nas rozwijać albo zalać niczym tsunami.

BOWNIK I GAMERSI

Monika Weychert Waluszko

Fani gier komputerowych biegający z wirtualnymi pistoletami i strzelający do siebie nawzajem nie wydają się wdzięcznym tematem dla artysty. Szczególnie jeśli ten artysta nie ma zamiaru moralizować, pokazując „dzieci bawiące się w przemoc”. Z prac Bownika – bo o nim mowa – możemy się dowiedzieć, jacy naprawdę są gamersi.

LE TYPE TRANSATLANTIQUE – AMERYKAŃSKI JAK SZARLOTKA I PIECZONA FASOLKA

Jan Słoniewski

Przez Amerykanów uważany za Francuza. Przez Francuzów za Amerykanina. Mąż francuskiej pisarki, posiadacz zamku w DolinieLoary. Syn chicagowskiego dewelopera, który umierając w 1920 roku, pozostawił mu pokaźny spadek pod warunkiem spędzania przez niego w ojczyźnie co najmniej ośmiu miesięcy w roku.

ARCHETYP SZTUKI

Zuzanna Sokołowska

David Herbert Lawrence zauważył, że mit stanowi próbę opisu całości ludzkiego doświadczenia. Myśl ta zainspirowała artystów i twórców wystawy „Threads” („Sieci”), którą można oglądać w warszawskiej galerii Karowa. Ekspozycja na nowo interpretuje mitologię i symbolikę, do dzisiaj stanowiące najbardziej uniwersalny język kultury.

ODWAŻNY I ROMANTYCZNY

Katarzyna Ziołkowska-Banak

Życie Alexandra McQueena można by śmiało porównać do życia gwiazdy muzyki. Błyskotliwa kariera, hity, które są na ustach wszystkich i rewolucjonizują świat, wreszcie narkotyki, depresja i zaskakująca samobójcza śmierć u samego szczytu. Do tego geniusz i wizjonerstwo.

JUCHTOWA SKÓRA

Zofia Chylak

Błysk, lakier, kwieciste wzory, wężowe tłoczenia. Skóra zdaje się walczyć o swoje miejsce w świecie mody, przechodząc wszystkie możliwe metamorfozy. Przyszedł jednak czas, żeby sprawdzić, co kryje się pod dekoracyjnymi warstwami.

„FAKE PRODUCTS ARE FOR FAKE PEOPLE”

Karolina Gadzimska

Każdego roku marki luksusowe podejmują coraz drastyczniejsze kroki w walce z produkcją i dystrybucją podróbek. Ta dziedzina przestępczości jest najszybciej rozwijającą się od 2001 roku. Ma to silny wpływ na rozwój marek luksusowych – zarówno finansowy, jak i wizerunkowy.

ROMANS, KTÓRY TRWA OD LAT

Łukasz Greszta

Firma Adidas zamalowując graffiti na warszawskich wyścigach, stała się przedmiotem bojkotu wielu grup społecznych, ale również paradoksalnie przyczyniła się do konsolidacji polskiego środowiska graffiti.

INWESTYCJE EMOCJONALNE W PORTFELACH NAJBOGATSZYCH KLIENTÓW – TRENDY GLOBALNE

Dr Tomasz Potocki

Zgodnie z informacjami mieszczącymi się w archiwach „National Exchequer”, pierwsze wzmianki na temat whisky pojawiają się już w XV wieku, gdy John Cor z Dunfermline otrzymał zgodę od krÓla na zakup poł tony jęczmiennego słodu do wyrobu Aqua Vitae1, czyli wody życia

PIERWSZY HYBRYDOWY MUSCLE CAR

Błażej Żuławski

Nieważne, ile masz pieniędzy. Pewnie dużo, skoro w ogóle rozważasz zakup aktywnej hybrydy BMW serii 7 za 536 110 złotych. Ponieważ o pieniądzach się nie dyskutuje, można porozmawiać o czymś innym.

A STORY BEHIND…

Karolina Gadzimska

Atelier mistrza, pustynna przestrzeń, dach Empire State Building, zatłoczona ulica Nowego Jorku – wybór odpowiedniego miejsca dla kampanii reklamowej, które odzwierciedli charakter kolekcji czy też danego produktu to jeden z najważniejszych elementów reklamowej kreacji.

ŻEGLUJ Z ZEGAREM!

Grzegorz Szczepański

Żeglarze długo nie mogli pokonać wstrętu do zegarów. Droga chronometru na pokład nie była prosta mimo wyznaczonej przez angielski Parlament pokaźnej nagrody dla wynalazcy.

„Art & Business ” Flash !

Kochani! Tak się bawimy, śmiejemy i dzielimy niezapomniane chwile z osobami nam bliskimi! Nie zapominamy o tym, że jesteśmy ambitni, pracowici ale przede wszystkim młodzi i pełni życia! Zobaczcie, jak celebrujemy nasz sukces i stańcie się jego częścią!

źródło opisu: http://www.artbiznes.pl/index.php/artbusiness-nr-052011-247/

• Labirynt Ognia
  • Gorszy
  • The Disaster Artist. Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie
  • Revved
  • Obietnica poranka
  • Love & Gelato
  • Strażnik rzeczy zagubionych
  • Pokuszenie
  • Hashtag
  • Patrick Melrose
  • Zostać
  • Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów
  • Oblubienica morza
  • Bałtyk. Historie zza parawanów
  • Nie ma mowy!

7,78 (18 ocen i opinii)
Zostać
Judith W. Taschler

7 (1 ocen i opinii)
Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów
J.S. Margot

7,73 (15 ocen i opinii)
Oblubienica morza
Michelle Cohen Corasanti , Jamal Kanj

8,65 (26 ocen i opinii)
Bałtyk. Historie zza parawanów
Aleksandra Arendt

7 (1 ocen i opinii)