Księga Jaszczurki

Wydawnictwo: Marron
Le Livre de Lézard
harcerstwo, skauting
Coccinella

Uczyń, żeby mundur, który nosimy, nie był ubraniem wkładanym z przyzwyczajenia lub dla wygody, ale przypominał nam, kim jesteśmy i kim chcemy być... Uczyń, aby Prawo, któremu przyrzekłyśmy być posłuszne, nie ograniczało się tylko do słów, ale było wysiłkiem naszego życia, programem naszych dni. Uczyń, aby Przyrzeczenie pomagało nam każdego ranka, kiedy idziemy naprzeciw nowego dnia i było...

Uczyń, aby Przyrzeczenie pomagało nam każdego ranka, kiedy idziemy naprzeciw nowego dnia i było siłą każdego wieczoru, kiedy zmęczone wykonaną pracą, szczęśliwe lub smutne, przyjmujemy odpoczynek nocy.

Halina | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, Harcerskie
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Kiepski styl. Naprawdę. Dobre jest w nim używanie poszczególnych zdań lub całych akapitów jako refrenów pojawiających się po omówieniu każdej części jednego z tekstów, dobra jest prostota, z jaką autorka mówi o harcerstwie, o Bogu, o tym, co uważa, jej stosunek do świata. Neutralnym, ale wartym zaznaczenia w tej krótkiej opinii jest to, że w książce pojawia się kilka stałych motywów. Wady, do których zaliczę niewątpliwie sam dobór słów, nawracanie (pisze o czymś, później o innej rzeczy, a za chwilę znów wraca do tej pierwszej) i przegadanie, po prostu przegadanie, sprawiają, że ta pozycja jest naprawdę słaba. Autorka ma swoje lepsze momenty, jak każdy. Widać, że ma i chce o czymś mówić, tylko… Nie umie. Przyznam, że omijałam niektóre fragmenty, a nie mam tego w zwyczaju, nawet przy czytaniu kiepskich książek staram się dobrnąć do końca i nie ominąć niczego, a tutaj się nie dało. Nuda. Nie polecam.