Strażnik pamięci w czasach amnezji. Węgrzy o Herbercie

Tłumaczenie: Jerzy Snopek
Wydawnictwo: StudioEMKA
Zbigniew Herbert, Węgry
Irm

Książka zawiera eseje i szkice wybitnych węgierskich pisarzy i krytyków literackich – m.in. byłego prezydenta Arpada Goncza – poświęcone Zbigniewowi Herbertowi i jego twórczości, a także wiersze najwybitniejszych współczesnych poetów węgierskich. Ma na celu ukazanie niezwykle istotnej i głębokiej recepcji dzieła naszego poety na Węgrzech. Zjawisko to zostało scharakteryzowane we wstępie książki, przygotowywanym przez Csabę Gy. Kissa, autora wyboru i układu tekstów. Całość została przełożona na język polski przez Jerzego Snopka. Dopełnieniem tekstu są fotografie z pobytu Zbigniewa Herberta na Węgrzech (Herbert – autor poetyckiego hołdu dla węgierskich powstańców z 1956 roku – laureat, jako pierwszy cudzoziemiec, prestiżowej Nagrody Bethlena, miał – i ma – na Węgrzech liczne grono przyjaciół i wyznawców, dla których był i jest nie tylko wybitnym artystą, lecz także autorytetem moralny

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=344

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=344