Wśród Witkacoidów. W świecie tekstów w świecie mitów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
978-83-229-3293-3
Adrianna

We wszystkich dramatach Stanisława Ignacego Witkiewicza występują postacie o stałych cechach. Krytycy i badacze stworzyli kilka ich typologii. Jan Błoński znalazł dla nich trafną nazwę — Witkacoidzi. Książka Marty Skwary jest dokładną monografią barwnych bohaterów sztuk Witkacego. Ukazuje, jak kreuje on swoje typy dramatyczne: tytanów, demoniczne kobiety, artystów, dzikich, ONYCH. Autorka szczegółowo omawia konwencje, które Witkacy wykorzystuje w grze elementami mitów, istniejących tekstów, powszechnie znanych motywów i obrazów. Pokazuje też, jak na swojej scenie rozgrywa rozmaite stereotypy oraz ich funkcjonowanie w życiu indywidualnym i społecznym. Jednocześnie interpretuje język i artystyczną postawę jednego z najbardziej wszechstronnych, fascynujących, ale i problematycznie (auto)ironicznych twórców polskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2012

źródło okładki: http://www.wuwr.com.pl/