Ogień zie­lo­nych księ­ży­ców

Wydawnictwo: Kurtiak i Ley
Poświatowska, Halina, poezja, wiersze
poezja
Moni

Zbiór został wydany na papie­rze ręcz­nie czer­pa­nym w kolo­rze cha­mois, ilu­stra­cje umiesz­czono na zie­lo­nym papie­rze arty­stycz­nym. Druk typo­gra­ficzny wyko­nano w kolo­rze czar­nym i zie­lo­nym. Pierwsze 59 egzem­pla­rzy opra­wio­nych jest uni­ka­towo w skóry, zaś pozo­stałe w natu­ralny biały jedwab chiń­ski. Ulubiony przez poetkę zapach kon­wa­lii dodaje powabu tomi­kowi. Do...

Do wyda­nia tego tytułu przy­czy­nił się zna­cząco wiel­bi­ciel poetki, Piotr Dybowski. Już sam pomysł książki jest uni­kalny. Tomik skła­da­jący się z naj­pięk­niej­szych wier­szy Haliny Poświatowskiej, pomy­ślany jest jako rodzaj albumu pamią­tek. Zaskakują w nim pełne żywych kolo­rów foto­gra­fie poetki wyko­nane w latach sześć­dzie­sią­tych w Ameryce.
W roman­tycz­nych małych kopert­kach czy­tel­nik znaj­dzie fak­sy­mi­lia nie­któ­rych jej ręko­pi­sów. Książka powstała z uwiel­bie­nia poetki, która za życia była owiana legendą, trwa­jącą do dziś. Fascynuje nas w Haśce jej nie­wia­ry­godna wital­ność, pogarda dla tra­wią­cej ją przez całe życie cho­roby, a także trudna do odtwo­rze­nia magiczna oso­bo­wość, urok, któ­rym znie­wa­lała wszyst­kich wokół.
Poszukując arty­stycz­nego spo­sobu na tę edy­cję pyta­li­śmy gra­fi­ków, filo­lo­gów z jakim kolo­rem koja­rzy im się poetka. Pomysły krą­żyły zazwy­czaj wokół sepii i czerni. Nam koja­rzyła się z pul­su­ją­cym życiem kolo­rem czer­wo­nym. Zapytaliśmy o to samo naj­bliż­szych poetki — rodzinę. Mama i sio­stra odpo­wie­działy rów­no­cze­śnie: oczy­wi­ście z zie­lo­nym! Dlatego wła­śnie powstał ten tomik Ogień zie­lo­nych księżyców.

źródło opisu: http://www.kurtiak-ley.pl/poswiatowska-halina-ogie...(?)

źródło okładki: http://www.kurtiak-ley.pl/poswiatowska-halina-ogie...»

Nie wierzyłam, że to marzenie się spełni. Chciałam tylko jeszcze kiedyś ją dotknąć. Poczuć pod opuszkami fakturę czerpanego papieru, jedwabną oprawę. Zatopić się w zieleni koloru, zapachu konwalii i kolorowych fotografiach, jakby specjalnie dla mnie. Patrzeć na faksymilia, jak na osobiste zaproszenie do twojego świata.

Czuć. Być z tobą. Śnić.

Mam. Po prostu mam. Najcenniejszy skarb. Patrzę na nią ze wzruszeniem, jakbym odnalazła zaginioną Arkadię. Opowiadam i nikt nie rozumie, jak cenna jest ta książka. Ale ty rozumiesz i Haśka, która spogląda na mnie z ukosa.

Mam. Po prostu mam. Egzemplarz nr 214

Moni | 2012-08-24

Niedościgłe marzenie- mieć tę książkę na półce! Raz miałam w ręku (dzięki uprzejmości mojej promotorki), widziałam ją też przez szybę w muzeum Poświatowskiej. Cudo, arcydzieło, chapeau bas!