Jerzy Skolimowski

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ludzie polskiego kina". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Więź
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biografia, kino, Skolimowski
aspazja

Jerzy Skolimowski, który w roku 2007, po szesnastu latach milczenia, wrócił na ekrany Czterema nocami z Anną, a w 2010 odniósł w Wenecji wielki sukces filmem Essential Killing, to człowiek i artysta niezwykle wszechstronny. W młodości bokser, poeta, dramaturg, świetnie zapowiadający się reżyser, po wyjeździe na Zachód w 1967 twórca kilku głośnych filmów, także aktor i malarz. Kiedy tworzył w Polsce swoje pierwsze filmy, był - obok Zbigniewa Cybulskiego - idolem pokolenia, „młodym gniewnym”, ucieleśniał mit outsidera i egzystencjalisty. Dziś, znów mieszkający w Polsce, jest twórcą dojrzałym, niezależnym i odrębnym. Książka Iwony Grodź w sposób kompetentny i wnikliwy analizuje dzieło tego artysty, jednego z najwybitniejszych ludzi polskiego kina.

źródło opisu: http://www.wiez.pl

źródło okładki: http://www.wiez.pl

| 2016-06-28

Nie jest to łatwa lektura, nie ma co ukrywać. Myślę jednak, że ktoś interesujący się filmem (w sposób wnikliwy, analityczny) powinien przeczytać z radością.

beatle1 | 2017-02-24
rokita49 Boruta | 2016-12-15