Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei

Okładka książki Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei
Roger Scruton Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2012-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-07-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375067675
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Tagi:
pesymizm optymizm
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Ty, który czytasz, żegnaj się z nadzieją



186 2 33

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: ,

Optymizm, doraźne przeżycie psychiczne, urósł do rangi poglądu na życie, do jakieś kategorii o znaczeniu społecznym, a nawet politycznym. Określa nie tylko własne samopoczucie, ale podpowiada prognozę pogody, notowania na giełdzie („rynki zareagowały optymistycznie”), statystyki partyjnego poparcia, a od niego samego zależą niejako rozwój kraju i przezwyciężanie kryzysów. Należy być optymistą, nie wypada być pesymistą. Taki prosty przekaz powiela się w życiu publicznym jako wzorzec „pozytywnego myślenia”, choć to przecież schemat potocznego języka w ramach poprawności politycznej. Bardziej wnikliwie i krytycznie postanowił przyjrzeć się tym kategoriom znany brytyjski myśliciel konserwatywny Roger Scruton w książce pod nieco prowokacyjnym tytułem „Pożytki z pesymizmu”.
Pokazał w niej, że w całym niedawnych dziejach cywilizacji zachodniej, zwłaszcza od rewolucji francuskiej, nadmierny optymizm i złudzenia co do przyszłości oraz mocy człowieka w jej kształtowaniu są bardziej niebezpieczne niż niezbędny wobec nich krytycyzm i pewna dawka pesymizmu co do nieograniczonych możliwości ludzkich (choćby słynne przemówienie Chamberlaina na lotnisku po konferencji w Monachium w 1938). Autor odsłonił przy tym podstawowe mechanizmy, wewnętrzne założenia ruchu i rozwoju współczesnych społeczeństw zachodnich udowodniając, że opierają się one w dużym stopniu na fałszywych stereotypach myślowych, takich jak utopia, opaczne rozumienie wolności jako stanu przyrodzonego, a nie zdobywanego oraz wiara we wszechstronny postęp nie tylko technologiczny, ale i dziejowy, historiozoficzny. Na tym tle przedstawił wiele panujących, głównie lewicowych stereotypów, iluzji humanitarnych i filantropijnych, które powracają w nieco zmienionej postaci, mimo klęski dwóch największych ideologii totalitarnych działających swego czasu również w imię budowy nowego wspaniałego świata (porywając przy tym miliony umysłów). Scruton nie wierzy także w planowanie na szerszą skalę, a więc i w takie struktury jak UE, które nie mają zdolności korekty i naprawy, bo jej oligarchiczne instytucje decyzyjne nie są wybieralne i kontrolowane, nie mogą być odwołane przez wyborców. Trudno autorowi odmówić racji w wielu przytaczanych przez niego fragmentach. Jest to niezła odtrutka na kolorową i przesłodzoną rzeczywistość wylewającą się z telewizji i brukowców.

Optymizm, doraźne przeżycie psychiczne, urósł do rangi poglądu na życie, do jakieś kategorii o znaczeniu społecznym, a nawet politycznym. Określa nie tylko własne samopoczucie, ale podpowiada prognozę pogody, notowania na giełdzie („rynki zareagowały optymistycznie”), statystyki partyjnego poparcia, a od niego samego zależą niejako rozwój kraju i przezwyciężanie kryzysów....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    152
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    23
  • Filozofia
    6
  • Chcę w prezencie
    2
  • Socjologia
    2
  • Konserwatyzm
    2
  • Historia
    1
  • Chcę kupić
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei


Podobne książki

Przeczytaj także