Únos demokracie. Zo zákulisia slovenskej tajnej služby

Únos demokracie. Zo zákulisia slovenskej tajnej služby
historia
czeski
lbadura

Ksiazka opisujaca wydarzenia majace miejsce na Slowacji za czasow rzadow Meciara, szczegolnie porwanie syna prezydenta Kovaca, afery prywatyzacyjne, kilka morderstw, kradziezy dziel sztuki, kradzionych teczek StB itd. (ksiazka w jez. slowackim, niestety nie mozna wybrac z listy slowackiego, a poniewaz musialem wybrac jakis jezyk to wybralem czeski)

lbadura | 2016-06-17
Przeczytana: 08 stycznia 2012

Znalezione w statych notatkach

My thoughts on the book: "Unos demokracie: Zo zakulisia slovenskej tajnej sluzby (Tak to vidim ja)" by Luba Lesna

In English the title, according to my amature translation sounds something like: "Kidnapping democracy, behind the scenes of the Slovak secret services (How I see it)"

I have just finished reading this book yesterday evening. Very fascinating book, written in Slovak language, containing a bit more than 300 page.

There are a couple of cicrumstances that had led me to reading this book.

First of all, I'm interested in economic, poilitical system transformations of the former communist countries in Central-Eastern Europe. Second of all, I try to keep the spectrum of literature that I read as broad as possible. Third of all, if once I had learned a language, like in this case, Slovak language, I try to stay fit in that language and read something in that language from time to time.

How I came about to buying this book?

Actually, how I...