W Warszawie w latach 1900–1914

Okładka książki W Warszawie w latach 1900–1914
Karolina Beylin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Syrenki historia
483 str. 8 godz. 3 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Syrenki
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
483
Czas czytania
8 godz. 3 min.
Język:
polski
Tagi:
varsaviana historia Warszawy Warszawa Kongresówka Królestwo Kongresowe
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wojna i konspiracja.Wspomnienia dziennikarzy polskich Karolina Beylin, Czesław Brzóska, Wacław Czarnecki, Adrian Czermiński, Kazimierz Dębnicki, Władysław Dunin-Wąsowicz, Maria Gadomska, Tadeusz Garczyński, Bohdan Gębarski, Witold Giełżyński, Tadeusz Kraszewski, Jadwiga Krawczyńska, Mieczysław Krzepkowski, Klemens Alfred Malicki, Stanisław Niemyski, Jerzy Marek Nowakowski, Czesław Nusbaum, Irena Pannenkowa, Jan Piotrowski, Kazimierz Pollack, Zygmunt Rytel, Marek Sadzewicz, Stanisław Maria Saliński, Henryk Śmigielski, Renata Sosnowska, Jerzy Szapiro, Bronisław Troński, Krystyna Wigurska-Kobyłecka, Maria Zawadzka, Andrzej Ziemięcki, Wacław Zuchniewicz
Ocena 6,0
Wojna i konspi... Karolina Beylin, Cz...
Okładka książki Wspomnienia o Stefanie Starzyńskim Karolina Beylin, Maria Błaszczykowa, Zofia Chomętowska, Stanisław Dębowski, Marian Marek Drozdowski, Marian Wacław Drozdowski, Jan Gebethner, Aleksander Ivanka, Wincenty Iwanowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Michał Kaczorowski, Ludwika Kraskowska-Nitschowa, Julian Kulski, Jan Lechoń, Wacław Lenga, Stanisław Lorentz, Czesław Nusbaum, Zygmunt Ogrodzki, Kazimierz Pollack, Marian Porwit, Adam Próchnik, Anna Maria Przybyłowiczowa, Tadeusz Przypkowski, Stefan B. T. Radliński, Janusz Regulski, Stanisław Różański, Barbara Sadzewicz-Malanowicz, Adam Słomczyński, Antoni Słonimski, Jan Starczewski, Zbigniew Świętochowski, Stanisław Szanter, Stanisław Szwalbe, Eugeniusz Szwankowski, Zdzisław Jan Targowski, Wanda Telakowska, Stanisław Tołwiński, Roman Tomczak, Aleksander Władysław Zawadzki, Wiktor Zieleniewski
Ocena 7,0
Wspomnienia o ... Karolina Beylin, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
198
175

Na półkach:

Nadchodzi wiek XX, później nazwany wiekiem pary i elektryczności. Na razie jednak nieśmiało wkracza na warszawskie ulice przypatrując się co mu pozostawiło w spadku minione stulecie. I nie jest zachwycony, bo popowstaniowa Warszawa, choć szumnie nazywana Paryżem Północy, była jednak miastem ciasnym, brudnym i zaniedbany. Czas więc na porządki, ale aby mogło odbyć się wielkie sprzątanie musiały zaistnieć odpowiednie warunki polityczne.
Rewolucja 1905 roku odbiła się szerokim echem w naszej stolicy. Car Mikołaj sprawujący do tej chwili władze absolutną zmuszony został do, co prawda czasowych, ale jednak ustępstw na korzyść ludności polskiej. Zaczęły powstawać seminaria nauczycielskie oraz szkoły prywatne i państwowe różnego stopnia. Warszawa wzbogaciła się o kilka bibliotek, zakładano liczne świetlice i ochronki, w których dzieci robotników wprowadzane były w świat słowa drukowanego. Osłabienie rusyfikacji spowodowało rozkwit polskiej prasy, literatury i sztuki. To właśnie w tym okresie drukowana była w odcinkach w "Tygodniku Ilustrowanym" powieść "Chłopi", za którą Stanisław Reymont otrzymał nagrodę Nobla.
Pierwsze czternaście lat ubiegłego wieku to także okres intensywnych zmian w infrastrukturze miejskiej stolicy. Uruchomiona w 1904 roku Elektrownia Powiśle stała się przyczynkiem do elektryfikacji Warszawy. Stopniowo zastępowano stare latarnie gazowe elektrycznymi, a nawet uruchomiono pierwsze linie tramwajów elektrycznych. Wszystkie te zmiany wiązały się z modernizacją lub przebudową ulic i choć były dla mieszkańców dość uciążliwe, to jednak spoglądano na nie z życzliwością. Warszawa nie była już stolica kraju, ale to tu biło nadal serce rozbitego narodu.
Poluzowały się obyczaje. Kobiety zaczynają nosić coraz krótsze sukienki, pokazują nawet kostkę, mogą już same jeździć dorożką a nawet tramwajem. Odchodzą w zapomnienie dawne nakazy i zakazy. Warszawa zaczyna się bawić. Powstają pierwsze, tłumnie odwiedzane przez publiczność, kabarety. Na horyzoncie jednak pojawiają się chmury. Groźba nadchodzącej wojny. Co ona przyniesie Warszawie i całemu narodowi?
To już ostatnia część warszawskich opowieści Karoliny Beylin. Podobnie jak w poprzednich książkach jest to przede wszystkim przegląd ukazującej się w tym czasie prasy. Wielkie wydarzenia polityczne przeplatają się z drobnymi kłopotami mieszkańców miasta. A wszytko dodatkowo jest okraszone licznymi anegdotkami i zabawnym opowieściami. Jak zwykle polecam.

Nadchodzi wiek XX, później nazwany wiekiem pary i elektryczności. Na razie jednak nieśmiało wkracza na warszawskie ulice przypatrując się co mu pozostawiło w spadku minione stulecie. I nie jest zachwycony, bo popowstaniowa Warszawa, choć szumnie nazywana Paryżem Północy, była jednak miastem ciasnym, brudnym i zaniedbany. Czas więc na porządki, ale aby mogło odbyć się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    6
  • Varsaviana
    2
  • Warszawa itp.
    1
  • 1.4.Wiek XIX (do 1914)
    1
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
    1
  • Biografie/Historyczne
    1
  • Warszawa
    1
  • 2012
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W Warszawie w latach 1900–1914


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne