Lenna i wasale. Reinterpretacja średniowiecznych źródeł

Okładka książki Lenna i wasale. Reinterpretacja średniowiecznych źródeł Susan Reynolds
Okładka książki Lenna i wasale. Reinterpretacja średniowiecznych źródeł
Susan Reynolds Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Historyczna historia
1120 str. 18 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Historyczna
Tytuł oryginału:
Fiefs and Vassals: the Medieval Evidence Reinterpreted
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Marek Derewiecki
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
1120
Czas czytania
18 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361199311
Tłumacz:
Arkadiusz Bugaj
Tagi:
wasalstwo średniowiecze rycerstwo lenna feudalizm
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
296
101

Na półkach:

Książka ciężka w odbiorze i żmudna w lekturze. Autorka na ponad tysiącu stron drobnego druku wywraca nasz pogląd na feudalizm do góry nogami. Z lektury w zasadzie wynika, że obraz drabiny feudalnej jakimi jesteśmy raczeni od podstawówki jest fikcją powstałą dopiero w XVI w. dzięki historykom prawa, a same zasady feudalne mają swoje źródło w późnym średniowieczu w pracach północnowłoskich prawników związanych z Kościołem.
Jest to praca naukowa Par excellence wymagająca wyjątkowego skupienia. Kierowana jest raczej dla ludzi "obtrzaskanych" z nomeklaturą średniowiecznego prawa. Pełna jest niedopowiedzeń, założeń i tez - do tego musimy się przyzwyczaić. Skąpość źródeł wyklucza jakiekolwiek pewniki.
Czy warto? Miłośnikom "dobrego pióra" w wersji np. Dana Jonesa odradzam.

Książka ciężka w odbiorze i żmudna w lekturze. Autorka na ponad tysiącu stron drobnego druku wywraca nasz pogląd na feudalizm do góry nogami. Z lektury w zasadzie wynika, że obraz drabiny feudalnej jakimi jesteśmy raczeni od podstawówki jest fikcją powstałą dopiero w XVI w. dzięki historykom prawa, a same zasady feudalne mają swoje źródło w późnym średniowieczu w pracach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo długa i trudna książka, która rzuca nowe światło na genezę i trwanie instytucji feudalizmu średniowiecznego. Dokonując analizy źródeł powstałych w różnych krajach i różnych okresach średniowiecza, S. Reynolds pokazuje, jak bardzo nasze postrzeganie średniowiecznych stosunków społeczno-majątkowych oparte jest na rozważaniach italskich prawników, autorów zbioru "Libri feudorum", który powstał w XII w. i prezentował stan prawny nieobowiązujący bynajmniej w całej Europie, jak chciała to widzieć późniejsza tradycja historiograficzna. Reynolds świetnie pokazuje, jak siła ciążenia tej tradycji sprawiła, że starano się błędnie stworzyć unifikujący system europejskiego feudalizmu wywodzący się z czasów barbarzyńskich, który następnie przetrwał przez wieki w niemal niezmienionej postaci. Tymczasem Autorka świetnie pokazuje, jak bardzo system lenny związany jest z prawem akademickim, które rozwinęło się w północnej Italii w XII w., a wcześniej nie było niemal wcale stosowane.

Dochodzimy zatem do wniosków dość paradoksalnych i sprzecznych z tradycyjnym obrazem średniowiecza: system lenno-wasalny powstał w oparciu o biurokratyczne i scentralizowane już systemy sprawowania władzy. To z kolei stawia w zupełnie nowym świetle choćby problem tzw. pokarolińskiej anarchii feudalnej czy budowanie silnej władzy monarszej Kapetyngów. Wprawdzie Autorka jest świadoma, że większa część jej wniosków ma charakter negatywny i wymaga dopracowania w pracach szczegółowych. Niewątpliwie jednak słusznie zwraca uwagę na konieczność uważnego obserwowania terminologii (nie można przecież założyć, że w różnych krajach i różnych wiekach ten sam termin łaciński oznaczał ten sam typ własności, a to jest właśnie przypadek rzeczownika "feudum"),na potrzebę prowadzenia badań komparatystycznych. Niewątpliwie jest to książka, która zmienia nasze spojrzenie na średniowiecze.

Tomasz Babnis

Bardzo długa i trudna książka, która rzuca nowe światło na genezę i trwanie instytucji feudalizmu średniowiecznego. Dokonując analizy źródeł powstałych w różnych krajach i różnych okresach średniowiecza, S. Reynolds pokazuje, jak bardzo nasze postrzeganie średniowiecznych stosunków społeczno-majątkowych oparte jest na rozważaniach italskich prawników, autorów zbioru...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    55
  • Posiadam
    19
  • Przeczytane
    15
  • Historia
    6
  • Średniowiecze
    6
  • Teraz czytam
    2
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1
  • Społeczeństwo na przestrzeni dziejów
    1
  • W moich zbiorach
    1
  • Popularnonaukowe i naukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lenna i wasale. Reinterpretacja średniowiecznych źródeł


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne