JEŻYCJADA A SPRAWA POLSKA. O powieściach Małgorzaty Musierowicz

Wydawnictwo: Śląsk
978-83-7164-687-4
Gałązka

Znakomity tom studiów interpretacyjnych poświęcony znanemu cyklowi powieściowemu Małgorzaty Musierowicz. Niektóre rozdziały tomu były już wcześniej publikowane (we wstępnych wersjach) w pracach zbiorowych, jednakże dopiero połączenie ich w całość ujawniło pełny zamiar autorów, nadając pracy oryginalny charakter i sprawiając, iż mimo że nie jest to pierwsza, lecz kolejna publikacja poświęcona Jeżyckiemu cyklowi, ma ona wielki potencjał problemowy i inspiracyjny i z pewnością wywoła żywą dyskusję.
Książka składa się z dwóch części. W pierwszej głównym przedmiotem zainteresowania autorów jest wpisanie tekstu Małgorzaty Musierowicz w polską i europejską tradycję literacką, przez szukanie i śledzenie obszarów intertekstowych, nawiązań konstrukcyjnych, fabularnych czy zawartych w charakterystyce postaci. Część druga skupiona jest na dyskusjach i polemikach toczących się wokół Jeżyckiego cyklu na temat zawartych w powieściach stylów życia, wzorców obyczajowych i światopoglądowych.

Karolcia7726 | 2013-08-09

Książkę pochłonęłam jednym tchem. Jako wierna fanka powieści Małgorzaty Musierowicz, czytam wszystko co dotyczy jej twórczości. Jednak pomimo dobrej oceny esejów - bo chyba tak możemy o nich powiedzieć - państwa Szargotów, mam jedno zastrzeżenie. Czy aby na pewno należy doszukiwać się tak głębokich powiązań z dziejami literatury? Czy rzeczywiście musimy wywodzić Genowefę Sztompke - Bobmke z "Opium w rosole" z tradycji romantycznej? Podobnie jest w przypadku Konrada Kozia z "Brulionu Be Be", którego autorzy porównują do mickiewiczowskiego Gustawa. Przytoczyłam tylko jedną kwestię, z którą nie do końca się zgadzam. Jest ich jeszcze kilka. Nie chcę jednak negatywnie nastawiać do tej książki, ponieważ w gruncie rzeczy jest ona ciekawa i kieruje naszą uwagę na sprawy, których normalnie byśmy nie zauważyli. Pragnę tylko podkreślić, że jest to książka mniej dotycząca samych bohaterów, a bardziej konotacji historyczno - literackich.

nataliastrza | 2017-07-18
Emi_ | 2017-05-25