Amisze - fenomen wychowania endemicznego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
978-83-7780-209-0
amisze, wychowanie, USA
ZielonaCytryna

Nie mam wątpliwości, że badawcza i naukowa eskapada dr Dagny Dejny do amerykańskiej osady amiszów starego zakonu zaowocowała rzetelnie zgromadzonym i dobrze opracowanym materiałem, a wzbogacona o konteksty historyczne, religijne i obyczajowe amiszów opisana została w ciekawym i dojrzałym studium. Autorka wraca w nim do "klasycznej" niemal szkoły antropologicznej. [...] Oto okazuje się, że są "światy", w których ludzie mogą znaleźć swoje szczęście, niekoniecznie bogacąc się, zajmując coraz wygodniejsze fotele, oddając się hedonistycznym bachanaliom. Nie próbując szukać dowodów na istnienie lub nieistnienie Boga, widzialnych znaków. Opisany bardzo dobrym językiem świat amiszów ma dla mnie także wymiar osobisty, gdyż coraz częściej budzi się we mnie tęsknota za takim światem, taką okazą.

Z recenzji wydawniczej dr. hab. Piotra Petrykowskiego, prof. UMK

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: www.marszalek.com.pl

Bonia | 2017-02-17
Przeczytana: luty 2017

Praca na bazie rozprawy doktorskiej dr Dagny Dejny ukazująca obraz życia Amiszów. Materiał naukowo- badawczy, rzetelny,oparty na bazie badań i doświadczenia osobistego z pobytu wu rodzin Amiszów. Autorka uczestniczy w ich codziennym życiu, relacjonuje, wzbogaca o rys historyczny powstania tej społeczności. Dejna skupia się głównie na procesie wychowawczym młodego pokolenia Amiszów. Minusem jest dość suchy przekaz, trochę niepotrzebnych powtórzeń, ale warto książkę przeczytać ponieważ możemy uzyskać trochę rzetelnej wiedzy na temat życia tej ciekawej, hermetycznej społeczności. Mimo, że pisana przez naukowca, język prosty, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika.

ZielonaCytryna | 2012-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Książkę Dagny Dejny, "Amisze, fenomen wychowania endemicznego", postanowiłam przeczytać, wiedziona tkwiącą we mnie już od kilku lat, chęcią bliższego poznania życia i tradycji amiszów. A ponieważ jest to książka powstała na bazie rozprawy doktorskiej ("Wychowanie i szkoła amiszów starego zakonu. Badania etnopedagogiczne na terenie stanu Pensylwania w USA"), jedno było pewne – będzie w niej wiele faktów, nie zaś o krążących po świecie mylnych wyobrażeniach dotyczących tejże społeczności.

Najważniejszą sprawą, o której należy powiedzieć, jest to, że w celu opisania życia i wychowania amiszów, Autorka przez pewien czas żyła wraz z nimi, dostosowała się do ich zwyczajów i rytmu dnia. Aby dogłębnie poznać tę społeczność, musiała wczuć się w ich rolę i na dłuższą chwilę stać się jedną z nich.

"Tylko to „całkowite podporządkowanie” pozwoliło mi na kontynuowanie badania. Pobudka o 4:30, krótka toaleta. W domu amiszów starego zakonu (tj. najbardziej konserwatywnego odłamu – przyp....

Ola | 2013-07-30
Przeczytana: 31 października 2012

Pozycja dobra dla każdego, kto interesuje się swoistą "egzotyką" wychowania. Książka napisana jest bardzo przejrzystym językiem, co jednocześnie nie ujmuje jej waloru naukowego. Autorka opiera się na faktach i osobistych doświadczeniach związanych z pobytem w rodzinach Amiszów, daleka jest od wyciągania nieuzasadnionych wniosków i "gdybania".

corkatsw | 2016-12-29
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Piszę pracę licencjacką na temat amiszów, a konkretnie o ich edukacji. Książka Dagny Dejny była jedyną pozycją w mojej bibliografii w języku polskim.
Pozycja mocno rozczarowująca. Jak na osobę, która żyła przez jakiś czas we wspólnocie Old Order, oczekiwałam relacji pokroju książek Kraybilla.
Niestety, zaczynamy od wielostronicowego omówienia metody, co można by ując w jednym akapicie a i to wydaje się zbyteczne. Mamy też zaznaczenie, że autorka będzie się skupiać na wychowaniu, a książka to w sumie zbiór najbardziej powszechnych ciekawostek, o wychowaniu jest ciutkę więcej, ale na pewno nie jest to temat przewodni. Następnie, przez kolejne rozdziały, autorka powtarza ciągle to, co już wcześniej wspominała. Niepotrzebnie porusza takie tematy jak np. ślub i opisuje je... na 3/4 strony. Mnóstwo ambitnie brzmiących definicji, zupełnie zbędnych do zrozumienia treści, przypisy o rzeczach nie związanych z książką na 70% strony.
Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś naprawdę o amiszach,...

Mariola | 2017-12-19
Yelenka | 2017-01-26