4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Niehalo

Książka pod red. Urszuli Zybury. Od wydawcy: Niniejszy zbiór prozy zawiera utwory ośmiu autorów pochodzących z Kalisza, Opatówka, Kościelnej Wsi i Parlina. Każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie, albowiem są tu zarówno wspomnienia wojenne autorstwa doktora Józefa Tylusa, jak i wspomnienia z ziemi syberyjskiej napisane przez innego doktora medycyny - Stanisława Szpondera, jest...

Książka pod red. Urszuli Zybury.

Od wydawcy:

Niniejszy zbiór prozy zawiera utwory ośmiu autorów pochodzących z Kalisza, Opatówka, Kościelnej Wsi i Parlina. Każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie, albowiem są tu zarówno wspomnienia wojenne autorstwa doktora Józefa Tylusa, jak i wspomnienia z ziemi syberyjskiej napisane przez innego doktora medycyny - Stanisława Szpondera, jest opowiadanie fantasy Zdzisława Faltyńskiego jak i fragment powieści fantastycznonaukowej Jacka Jakubowskiego, są opowiadania o miłości napisane przez Iwonę Karolak jak i dwa teksty Marianny Kocemby napisane w duchu patiotyzmu i umiłowania dawniej bardziej szanowanych wartości, są wreszcie ciekawe opowiadania Magdaleny Krytkowskiej, pokazujące bez ubarwień dzisiejsze życie Polaków. Jest jeszcze kilka miniaturek prozatorskich jedynego autora spoza regionu ziemi kaliskiej - Roberta Abrama ze wsi Parlin (woj. kujawsko-pomorskie).
Wszystkie opowiadania są godne polecenia zarówno czytelnikowi szukającemu prawdy historycznej o czasach i tych traktujących o wojnie, i późniejszym życiu w powojennej Polsce, jak i tych całkiem współczesnych oraz osobom pragnącym za pomocą lektury przenieść się w świat fantastyki.
Nadając temu zbiorowi prozy tytuł "Zezwierzęcenie" (pochodzących od jednego ze znakomitych opowiadań Magdaleny Krytkowskiej) wydawca chciał w ten sposób uczcić mijający właśnie Rok Osób Niepełnosprawnych.

źródło opisu: Wydawnictwo Kropka, 2003 (słowo wstępne)

źródło okładki: http://www.zybura.friko.pl/wydawnictwo.html

Niehalo | 2012-06-30

Opowiadania są nierówne. Fascynujące z tego względu, że napisali je ludzie pochodzący z moich okolic. Kilka wybitnych, na pewno będę często wracać, kilka ciekawych, choć język kuleje. A ja nie lubię kulawego języka. Kilka zupełnie beznadziejnych i nie na miejscu. Moje zdecydowane faworyty to: niespodzianka, zatopieni w miłości, fala życia, źle trafiła, zezwierzęcenie. Polecam po jedno opowiadanie na wieczór - jako dodatek do zielonej herbaty.

Na półkach