Das Indianerbuch
Indianie, kultura Indian
historia

Ewa Lips opisuje życie Indianina od narodzin aż do śmierci. Opisuje towarzyszące na wszystkich etapach życia obrzędy, ceremonie, przybliża zwyczaje kulturę i wierzenia odkrywając przed czytelnikiem dzieje Indian przed pojawieniem się na ich ziemiach białego człowieka. Autorka, profesor uniwersytetu w Lipsku i uczestniczka wielu ekspedycji badawczych, nie tylko prezentuje w tej pracy wiedzę ale i wrażliwość oraz głębokie ludzkie spojrzenie.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1971

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Meszuge | 2013-12-13
Przeczytana: 30 lipca 2008

Antropologia, historia, socjologia, archeologia, etnografia… Ewa Lips, niemiecka amerykanistka, stara się opowiedzieć prawdę o Indianach. Rzetelną, udokumentowaną, zaobserwowaną, opisaną – niestety, nie będzie tu nic o Unkasie, Winnetou i jego Wielkim Białym Bracie, ani podobnych bajeczek, które tak fantastyczne wrażenie wywierały na kilkuletnich czytelnikach.

Indianie Ameryki Północnej to zaledwie około 1% wszystkich Indian. Kiedy próbowano zliczyć języki, którymi Indianie się posługują, po dojściu do 94 grup językowych i 440 języków, zaprzestano tej pracy. Indianie nie od zawsze mieszkali w Ameryce i nie od zawsze jeździli konno… No i przede wszystkim – Indianie nie są czerwonoskórzy.

Ewa Lips rozwiewa mity, odkłamuje przekonania wyrosłe na bazie powieści przygodowych, rozprawia się z legendami. Trochę szkoda, ale przecież wreszcie kiedyś trzeba dorosnąć i bajki z dzieciństwa zastąpić realną wiedzą.

andra_berattelser | 2017-09-17
Cień | 2016-02-10