Wielkopolski rok obrzędowy. Tradycja i zmiana

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-7177-456-7
Etnologia
Lily

Wielkopolski rok obrzędowy to kopalnia wiedzy dla tych, których interesuje tradycja, przemiany obrzędowości dorocznej. To owoc kilkudziesięciu lat badań autora — regionalisty, znawcy Wielkopolski, profesora kierującego Zakładem Etnologii Polskiej przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Książka ukazuje skomplikowany proces zmian w obrzędowości w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest zarazem próbą wydobycia cech dla Wielkopolski charakterystycznych, często już unikatowych. W siedmiu kolejnych odsłonach-etapach — począwszy od przesilenia zimowego — Adwentu i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, poprzez wielkopolskie zapusty (pochody niedźwiedzi, podkoziołek, etc.), tradycje wiosenne (Śmiercicha, Nowe latko) i wielkopostne, Święta Wielkiej Nocy, Zielone Świątki, aż po obrzędy przesilenia letniego i jesienne — poznać możemy bogactwo i genezę naszych rodzimych zwyczajów. Zwyczajów wciąż żywych, ale i nieustannie zmieniających swą postać. W książce ponadto literatura przedmiotu, omówienie źródeł i materiałów, a także barwne i czarno-białe (unikaty!) fotografie i ryciny

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie 2006

źródło okładki: Wydawnictwo Poznańskie 2006

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!