Krakowiacy

Wydawnictwo: Bona
Etnologia, kultura ludowa
Babi

Wznowienie dzieła opublikowanego w 1924 roku. Autor skupia się w nim na opisie kultury ludowej: obyczajów, stroju, obrzędowości dorocznej i życia codziennego mieszkańców podkrakowskich wsi. Znajdziemy tam również znamienne komentarze dotyczące kuchni, świadomości medycznej i... nadużywania trunków. Wnioski Udzieli zostają uzupełnione o teksty zasłyszanych w chłopskich chałupach "opowieści wieczornych"; a także aneks fotograficzny prezentujący fotografie wykonane w początkach XX wieku. Książka została opracowana w konwencji reprintu i wzbogacona o dodatkowy materiał ilustracyjny; a także wstęp napisany przez dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Antoniego Bartosza. W wydaniu Bony użyto czcionek z epoki.

źródło opisu: http://www.wydawnictwobona.pl/katalog/47/Krakowiacy/

źródło okładki: http://www.wydawnictwobona.pl/katalog/47/Krakowiacy/

Mary | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Książka, która zawiera mnóstwo cennej wiedzy, napisana w bardzo przystępny sposób. Przyjemnie się czyta.

Ewa | 2013-07-11

Świetna książka, czytałam na głos mężowi i trochę się nawet przenosiliśmy w czasie. Zwłaszcza przytoczone pieśni wzbudziły ogromną chęć poznania melodii.

fochinii | 2012-10-26

"Krakowiacy " Seweryna Udzieli zostali po raz pierwszy wydani w 1924 roku, nakładem Księgarni Geograficznej "Orbis". W tym roku wydawnictwo Bona postanowiło przypomnieć ich czytelnikom.

W tej małej i niepozornej książeczce kryje się wielka wartość. Opisuje ona bardzo dokładnie mieszkańców Krakowa z okresu międzywojennego. Możemy się z niej dowiedzieć między innymi o ich zwyczajach, ludowych strojach, siedzibach, świętach i związanych z nimi obrzędach, a także zabawach i codziennym życiu. Autor przytoczył też dla nas najsłynniejsze opowiadania i pieśni Krakusów.

Należy wspomnieć (i zachwycić się!) przepięknym wydaniem książki. Napis na okładce stanowi faksymile odręcznego pisma Udzieli. W środku wykorzystano autentyczną czcionkę, którą używano w druku w tamtych latach. Uwielbiam, gdy wszelkiego rodzaju książki są wydane z taką pieczołowitością, to niezwykle miłe dla oka.

Na końcu zamieszczone zostały zdjęcia domostw Krakowiaków, ich samych w tradycyjnych strojach, podczas pracy i...

notasseemingly | 2012-10-03

Kopalnia wiedzy o zwyczajach, tradycjach i życiu codziennym mieszkańców dawnej Galicji.