Kultura Indywidualizmu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
joakow

Jakie są główne trendy współczesnej kultury? Do czego prowadzi postępująca indywidualizacja? Czy zdominował nas dyskurs terapeutyczny? Kult zdrowego, idealnego ciała, ciągłe doskonalenie się, poszukiwanie samorealizacji, wyrafinowane hobby - a także ich rewers, czyli uzależnienia - stają się nowym znakiem kultury zdominowanej przez dyskurs terapeutyczny. Małgorzata Jacyno w intrygujący sposób...

Kult zdrowego, idealnego ciała, ciągłe doskonalenie się, poszukiwanie samorealizacji, wyrafinowane hobby - a także ich rewers, czyli uzależnienia - stają się nowym znakiem kultury zdominowanej przez dyskurs terapeutyczny. Małgorzata Jacyno w intrygujący sposób rekonstruuje główne wątki procesu indywidualizacji, śledząc strategie życiowe i wybory podejmowane przez współczesnych ludzi. Doświadczenie siebie, szczęście, autentyczność, sukces - to tylko niektóre wątki ze słownika kultury indywidualizmu, która w poszukiwaniu siebie zapoznaje podziały klasowe i ograniczenia strukturalne.
Zdrowie, młodość, sprawność i poczucie szczęścia określają dzisiaj rozmiar wolności, jaka jest udziałem jednostki. Kult natury, naturalności i naturalnego życia idzie tu jednak w parze z niesłychaną determinacją w walce z naturalnymi koniecznościami, takimi jak starzenie się, utrata sprawności, osłabienie odporności czy śmierć. Chudnięcie, odmładzanie się, powiększanie masy mięśni i poddawanie się terapiom odwykowym oraz styl życia, który temu wszystkiemu służy [...] zyskuje w doświadczeniu jednostki znaczenie wyzwalania się z niegodnych determinacji i emancypacji społecznej.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl