Rzeczpospolita szlachecka wobec wielkich odkryć

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia
Dzieckokwiatu

"Tak istotny problem, jak stosunek Rzeczypospolitej szlacheckiej do wielkich okryć nie doczekał się dotąd osobnego opracowania, zarówno jesli chodzi o ich wpływ na przemiany społeczno-gospodarcze, zachodzące w ówczesnej Polsce, jak tez i o oddziaływanie na rozwój mentalnośc staropolskiej. KSiążka stanowi próbę wypełnienia tej luki."

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1973

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dzieckokwiatu | 2012-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2012

Ciekawa synteza na temat odkryć geograficznych, a raczej ich skutków, o czym miasta huczały, o czym ludzie pisali. Wiele ciekawostek zapadających w pamięć (1kg czekolady był wart tyle co 45kg mięcha). Tazbir doskonale przedstawia realia czasów, nie omijając niczego - pełen obiektywizm. Polecam, lecz nie oczekujcie, że znajdziecie tam jakaś sensację :) żadnych cycków, intryg i dworskich skandali.

Witoldo | 2012-09-27

Profesor Tazbir już wiele lat temu podjął niezwykle ciekawy temat, wcześniej praktycznie nieznany.Po przeczytaniu książki dowiemy się m.in. dlaczego tak potężna w XVI w. i XVI w. (przynajmniej w pierwszej połowie)Rzeczpospolita nie posiadała kolonii zamorskich. Posiadał je natomiast jeden z jej lenników.

Volantus | 2018-03-14
Krf23 | 2016-04-26