Niezłomny. Autobiografia komandora Zbigniewa Węglarza

Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
historyczna
Pio

Zbigniew Węglarz to legenda Polskiej Marynarki Wojennej. W swoich szkicach przedstawia zarówno swoje początki w marynarce w okresie przedwojennym jak i przebieg służby w okresie drugiej wojny światowej. W jego opowieściach przewijają się zarówno fakty znane, jak i zupełnie nieznane w historii polskiej marynarki. Nie brak tez swoistego marynarskiego humoru. Więziony w okresie PRL-u. Nigdy nie...

Nie brak tez swoistego marynarskiego humoru. Więziony w okresie PRL-u. Nigdy nie przyznał się do winy i nie pogrążył swoimi zeznaniami żadnego z kolegów, mimo stosowania wobec niego okrutnych tortur.
Stąd tytuł książki.

Trzeba nadmienić, że książka ukazała się dopiero po śmierci Autora. Tytuł był pomysłem Andrzeja Ryby - wydawcy książki.

źródło opisu: FINNA, 2011

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

ryszpak | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015

Autor niestety, nie doczekał wydania drukiem tej książki. Zawarł w niej najważniejsze wydarzenia czasu wojny, w których brał udział - od operacji "Peking" poprzez "Husky" po powrót - już po wojnie - na pokładzie "Błyskawicy" do kraju. A w kraju... Jak wielu żołnierzy PSZ na Zachodzie oskarżony i osadzony w więzieniu. Nie wrócił już do MW, pływał na statkach handlowych.
Z życiorysu Autora można by nakręcić kilka porządnych pełnometrażowych filmów. Niestety, nie w Polsce :((

Na końcu coś na uśmiech - ostatni rozdział to historie mało znane i nieznane, od anegdot Stawskiego po bitwę barową z holenderskimi rybakami.

Pio | 2012-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012